»Min fornemste opgave er at give børn og unge en god relation til kirken«
Hammel Voldby Lading Pastorat har netop ansat Ea Skaaning Andersen som pastoratets allerførste kirke og kulturmedarbejder.
Hammel Voldby Lading Pastorat har fra 1. januar ansat en kirke og kulturmedarbejder for første gang i kirkernes historie.
Sognepræst Else Kruse Schleef fortæller, at stillingen er oprettet med henblik på at kunne tilbyde børn i 3. klasse at blive minikonfirmander. Samtidig vil man styrke kirkernes kommunikation og tilbud generelt til børn og unge.
Fingeren på pulsen
Tirsdag 4. januar begyndte Ea Skaaning Andersen i sit nye job. At være den første kirke og kulturmedarbejder i pastoratet, er hun både glad over og spændt på.
»Det giver mig samtidig en mulighed for selv at præge mit job og byde ind.«
Hun glæder sig over de dejlige kollegaer, hun har fået, og ser frem til at komme til at virke i et særdeles aktivt område.
»Jeg får jo base i Hammel, men det at medlemmerne i menighedsrådene er meget engagerede i deres lokalområder, betyder at jeg får nemmere ved at få fingeren på pulsen og komme godt ud i de tre lokalsamfund.«
At føle sig hjemme
Hendes opgave bliver som nævnt primært at styrke tilbuddene til børn og unge.
»For mig at se er den fornemste opgave at give børn og unge en god relation til kirken. At vise at kirken er et sted for alle, så de med tiden føler sig hjemme. Jeg vil gerne gøre kirken vedkommende for dem, afmystificere den, og medvirke til at de får en fortrolighed med kirken.«
Hvad dette omfatter helt præcist, vil blive konkretiseret hen ad vejen, fortæller hun. I første omgang skal hun stå for minikonfirmandundervisningen, bistå med konfirmandundervisningen og tage sig af al kommunikation, det vil sige hjemmeside, kirkeblade, pressemeddelelser med mere.
Flytter til Hvorslev
Ea Skaaning Andersen er cand. mag. i religionsvidenskab og har det seneste år haft et barselvikariat som kirke og kulturmedarbejder samt frivilligkoordinator i Vor Frue kirke i Århus.
Hun bor nu i Aarhus, men flytter sammen med sin kæreste til Hvorslev, hvor de har købt hus lidt uden for byen. Både hun og kæresten kommer oprindelig fra Ulstrup.
»Så det bliver som at komme hjem igen efter mange år i Aarhus.«
Som en kuriositet kan nævnes, at Ea Skaaning Andersen gennem sin bedstefar har hørt mange historier om Hammel Kirke. Dem havde han fra sin far, der var graver ved Granslev Kirke.