Danmarks Apotekerforening slår fast: Kosttilskud hjælper ikke ved radioaktiv stråling
Frygten for atomkrig har fået danskerne til at hamstre jodtabletter i stor stil. Men ifølge Danmarks Apotekerforeningen har de kosttilskud, som kan købes i detailhandlen og på landets apoteker ikke nogen effekt i tilfælde af radioaktiv stråling. Samtidig maner Sundhedsstyrelsen til besindighed.
Både Matas og Danmarks Apotekerforening kan rapportere om en usædvanlig og markant stigning i efterspørgslen af jodtabletter, siden Rusland i sidste uge indledte sin brutale invasion af Ukraine.
Maj Duchnick, som er online butikschef hos Matas, fortæller bl.a. til TV 2, at butikskæden er gået fra at sælge to-tre enheder om dagen til op mod 40.
Den voldsomme interesse for jobtabletterne har endda været så massiv, at produktet tilmed har været udsolgt på Matas’ egen hjemmeside.
Hos butikskædens datterselskab Helsebixen.dk er salget næsten tidoblet, melder butikschefen.
»Det har vi aldrig oplevet før blandt vores helseprodukter,« påpeger Maj Duchnick over for TV 2.
Kosttilskud beskytter ikke
Det er efter alt at dømme frygten for et eventuelt atomudslip eller i værste fald en potentiel atomkrig – og dermed også risikoen for at blive udsat for radioaktiv stråling – der har fået danskerne herhjemme til at udvise stor interesse for køb af produkter med jod.
Men ifølge Danmarks Apotekerforening har de jodtilskud, som man uden recept kan erhverve sig i detailhandlen og på apotekerne herhjemme, ikke nogen effekt i tilfælde af, at man skulle blive udsat for radioaktiv stråling. Der er nemlig tale om kosttilskud, som blot indeholder få mikrogram jod.
Det understreger Apotekerforeningen i en pressemeddelelse onsdag.
Skulle man blive udsat for radioaktivitet, er der derimod behov for højdosis-produkter med 65 milligram kaliumjodid (svarende til 50 milligram jod).
»Det er uheldigt, hvis borgerne køber kosttilskud med jod i den tro, at det kan give dem beskyttelse i tilfælde af, at de udsættes for radioaktivitet. For mængden af jod er så lav, at det ingen effekt har overhovedet i en situation, hvor man bliver udsat for stråling,« udtaler Birthe Søndergaard, sundhedsfaglig direktør i Danmarks Apotekerforening, i pressemeddelelsen.
Maner til besindighed
Sektionsleder og chefkonsulent i Sundhedsstyrelsens Strålebeskyttelse, Kresten Breddam, maner samtidig til besindighed.
Der er ikke behov for at købe jodtabletter på nuværende tidspunkt, understreger han.
»Jodtabletter er relevante, når man er tæt på et nukleart ulykkessted, eller når en radioaktiv sky er på vej. Men den situation er Danmark ikke i,« slår Kresten Breddam fast over for TV 2.