Årets første nye kartofler: Jan og fruen fra Hinnerup skal have en frisk kartoffelmad i aften
Jan Rasmussen gravede de første nye kartofler op 22. marts 2022.
Jan Rasmussen fra Hinnerup er kendt for at være en af de første til at grave nye kartofler op.
I år er ingen undtagelse, og i morges gravede han cirka 100 gram kartofler op fra haven, så han og fruen i aften kan få en kartoffelmad.
»Det er aldrig før sket så tidligt som 22. marts. Det tidligste har været omkring 1. april,« fortæller fritidskartoffelavleren fra Hinnerup, som både dyrker kartofler i urtehaven i villaen på Svalevej samt i sit kolonihavehus i Åhusene.
Jan Rasmussen går virkelig op i sine kartofler, som han allerede 15. december lagde til spiring på loftet, hvor de lå og spirede ved 10-15 grader.
Sætter i potter
Midt i januar satte han dem i potter i sit drivhus, og omkring 1. februar plantede han dem i jorden.
»Du kan ikke putte dem i jorden i januar. Jorden skal være fem grader,« fortæller Jan Rasmussen.
Når kartoflerne er i jorden, skal de beskyttes mod frost, hvis de skal overleve.
»Det er ikke nok at dække dem med fiberdug eller bobler, så jeg bruger vintermåtter, som håndværkere i byggeriet bruger til at dække for frost.«
Fritidskartoffelavleren bruger omkring halvanden time om aftenen og morgenen for at dække sine kartofler til, og det kan kun lade sig gøre, fordi han ikke længere går på arbejde.
»Jeg bruger en pokkers masse kræfter på det. Der har jo stort set været frost hver eneste nat i marts, og det hele skal dækkes til,« siger Jan Rasmussen, der inden sin pension arbejdede som gartner i Væksthusene i Aarhus.