Fortsæt til indhold

Oskar fra Fru Larsen er Nordens bedste tjenerelev: »Jeg har det helt vildt godt«

Oskar Mathiassen fra Hotel og Restaurant Fru Larsen i Laurbjerg kan nu kalde sig for Nordens bedste tjenerelev.

Samfund

21-årige Oskar Mathiassen, som til daglig er i lære som tjener hos Hotel og Restaurant Fru Larsen i Laurbjerg, kan nu tillade sig at læne sig lidt tilbage.

Der har ellers været nok at se til. To gange på fire uger har han dystet i at være den bedste tjenerelev. Både på landsplan og i norden. Begge gange lykkedes det ham sammen med makkeren Anna Mei Nielsen fra Ghrelin i Aarhus at vinde pokalen.

I slutningen af marts blev de to tjenerelever kåret som landets bedste og sidste weekend i april lykkedes det dem at løbe med titlen som Nordens bedste tjenerelever. Konkurrencen blev afviklet på Island, hvor de fem nordiske lande deltog med to personer fra hvert land.

»Danmark var jo forsvarende mestre, så det havde næsten været pinligt ikke at vinde,« lyder det fra Oskar Mathiassen med et smil i stemmen.

Konkurrencen på Island varede to dage, hvor tjenereleverne dystede i borddækning, vinidentifikation, mixologi, gæstebetjening og flambering. Den første dag handlede konkurrencen mest om det praktiske, hvor andendagen handlede om service over for gæster.

»Det er lige før, det ikke føltes som en konkurrence, fordi repræsentanterne fra de andre lande bare var så søde og imødekommende. Når der lige var to minutter mellem en opgave, stod vi og grinede og pjattede sammen. Vi lærte også vildt meget i hinanden. Norden har det største og højeste serviceniveau i verden, så jeg kunne også lære meget af de andre nordiske lande,« siger Oskar Mathiassen.

»Et naturtalent«

Der er ingen tvivl om, at han er stolt af han og Anna Mei Nielsens præstationer. Han er stolt over at være blevet anerkendt for sit håndværk. At andre også kan se, at han er dygtig til sit fag.

Også hans lærermester Christian Neve, som forpagter Hotel og Restaurant Fru Larsen med Karina grand Kannegaard er stolt af sin elev.

»Det er da sindssygt flot. Det er også super fortjent. De har kæmpet for det og lagt liv og sjæl i det,« lyder det fra forpagter Christian Neve fra Hotel og Restaurant Fru Larsen.

Og selvom Oskar Mathiassen kun har været i faget siden september 2021, kommer sejren ikke bag på Christian Neve.

»Han er et naturtalent inden for tjenerfaget,« siger han.

Trænede i fritiden

Siden september har Oskar Mathiassen været tjenerelev hos Hotel og Restaurant Fru Larsen, hvor han har et værelse at være i, når han ikke er i hjembyen Rønde på Djursland.

Men det er ikke meget tid, han har opholdt sig de to steder, for fritid var der ikke meget af det sidste halve års tid. Den har han og Anna Mei Nielsen brugt på at gøre sig dygtigere.

»Jeg har det helt vildt godt nu,« siger Oskar Mathiassen og forklarer, at det er dejligt, at alt det hårde arbejde bar frugt.

Familie og venner

Ikke nok med, at han og Anna Mei Nielsen på kort tid vandt to store priser, har han også fået sin tid tilbage.

Der er nemlig ingen konkurrencer i nærmeste fremtid.

»Så nu skal jeg slappe af, når jeg har fri. Og så skal jeg til at være der for min familie igen og se mine venner. Jeg har for eksempel ikke set mine venner fra gymnasiet et halvt år, så det skal der også laves om på nu,« siger Oskar Mathiassen.

Han har også planer om, at han skal fejre de to sejre med sin makker. Det var de alt for trætte til efter de to konkurrencer.

»Der vil man egentlig gerne bare sove bagefter,« siger tjenereleven.