Sidder på tønden og vinder 13 millioner
Nogle tjekker ikke deres telefoner på toilettet. En jysk mand i 40'erne gjorde.
En jysk mand i 40’erne sad på toilettet og tjekkede sin telefon.
Det toiletbesøg vil han sikkert sent glemme.
I hvert fald gik han 13 millioner kroner rigere ud fra husets klinke-rum.
Det oplyser Danske Spil.
Manden havde forinden tjekket, om han havde vundet, men det kastede ikke noget af sig.
»Jeg bliver ringet op, faktisk mens jeg sidder på toilettet. Først præsenterer han sig, men uden at jeg lige hører, hvem han er. Han spørger, om jeg har tjekket min spil-konto, og jeg siger nej, det har jeg ikke, og så siger han så, at jeg har vundet 13 millioner kroner. Så bliver man jo lidt befippet,« siger den nybagte millionær.
»Ring lige lidt senere«
På grund af situationen beder vinderen den anden stemme i røret om at ringe lidt senere.
»Jeg bliver så færdig, og kommer ud. Og min kone kan jo godt se på mig, at jeg ser helt forkert ud i hovedet,« griner manden.
Og det plejer han trods alt ikke at gøre efter en tur på toilettet, fortæller han.
»Så hun spørger, hvad der er sket, og jeg fortæller det. Jeg taler så igen med samme mand, som guider mig frem til, at jeg ser tallet 13.000.060 stå sort på hvidt på min spilkonto. Det var surrealistisk. Man bliver jo helt ved siden af sig selv,« siger manden, der gerne vil være anonym.
Væk med gælden - ind med sommerhuset
Familien vil bruge noget af den store formue til at rydde lidt gæld af vejen - og overvejer at købe et sommerhus.
»Det er dæleme mange penge. Det kan fjerne en masse bekymringer. Det føltes rigtig godt. Men vi er en familie med benene på jorden, og vi mangler ikke noget i forvejen. Det er ikke sådan, at jeg tænker, at jeg skal have et Rolex ur,« fortæller han med et smil.