Thorkild Simonsen er død
Den tidligere Aarhus-borgmester blev 96 år.
Thorkild Simonsen, tidligere borgmester i Aarhus og indenrigsminister under Poul Nyrup Rasmussen er død i en alder af 96 år. Det oplyser familien til TV 2.
Han døde i sit hjem i Risskov efter længere tids sygdom.
Thorkild Simonsen var medlem af Aarhus Byråd for Socialdemokratiet fra 1966-1997. Han var rådmand fra 1971 til 1981 og borgmester fra 1982 til 1997, hvor han blev afløst af Flemming Knudsen. Samme år blev han indenrigsminister i Poul Nyrup Rasmussen-regeringen. En post, han sad på frem til 2000.
I Aarhus huskes Thorkild Simonsen især for sin kamp for Musikhuset Aarhus, der netop i disse dage kan fejre 40 års jubilæum. Men han spillede også en afgørende rolle, bl.a. som forhandler i ”Den Store Skraldekonflikt” midt i 1990’erne, som mange spåede vil koste ham borgmesterkæden. Selv Poul Nyrup Rasmussen var bekymret for arbejderuroen i byens anden største by.
»Mange spåede, at skraldekonflikten ville blive min dødsdom. Det blev det slet ikke. Jeg var ikke glad ved, at de blev kaldt ”Thorkilds drenge”. De kørte med mig. Det er jeg nødt til at sige. Det var også en dum konflikt,« sagde Thorkild Simonsen i bogen ”Fra Jakob Jacob” om 100 års borgmestre i Aarhus.
Et af Thorkild Simonsens ofte benyttede valgsprog var »ikke alle med en anden holdning end din egen kan være idioter«. Den pragmagtiske tilgang prægede hans politiske virke, både på Christiansborg og på Aarhus Rådhus.
I 2005 kom han igen til at spille en rolle politisk, da han blev hentet ind som neutral opmand i forbindelse med strukturreformen.
Mange - også uden for Aarhus - har gennem de seneste mange år været til foredrag med Thorkild Simonsen, hvor han levende fortalte om sit liv. Thorkild Simonsen var født i Vendsyssel, var uddannet murer og blev desuden skoleinspektør på Brobjergskolen.
Nuværende borgmester i Aarhus, Jacob Bundsgaard (S) skriver efter nyheden om Thorkild Simonsens død.
»Tidligere borgmester Thorkild Simonsen var manden, der mere end nogen anden gennem næsten 30 år realiserede visionen om det moderne Aarhus, en by, der voksede markant i størrelse, betydning og anseelse,« skriver han blandt andet.
Finansminister Nicolai Wammen, der har været i Aarhus i denne weekend i anledning af Food Festival, og som også har en fortid som borgmester i Aarhus, skriver at hans ”ven, mentor og politiske bedstefar” er død. De to havde i mange år jævnlig kontakt.
Thorkild Simonsen efterlader sin hustru Edny Simonsen. De to nåede at være gift i 68 år. Parret har to døtre samt børnebørn og oldebørn.
Thorkild Simonsen skal bisættes fra Aarhus Domkirke. Tidspunktet er endnu ikke kendt.