Fortsæt til indhold

Jonas døde i udlandet uden rejseforsikring: Lyn-indsamling skaffer penge så liget kan komme hjem

Samfund
Arkiv

Natten til tirsdag fik familien Sørensen i Danmark den forfærdelige besked, at deres elskede Jonas Legaard Sørensen var fundet død på New Zealand. Jonas mistede livet på en jagt, hvor han tilsyneladende blev fanget af stærk strøm i en flod og druknede, skriver JydskeVestkysten.

Ovenpå tabet har familien været økonomisk udfordret af, at Jonas Legaard Sørensen ikke havde tegnet en rejseforsikring.

Men takket være en indsamlig, som blev startet af Lisbeth Billeskov Hansen, der er veninde til Jonas´ mor, så er det på rekordtid lykkedes at skaffe de godt 70.000 kroner, det koster at få fragtet liget hjem til begravelse i Danmark. Det skriver JydskeVestkysten.

Indsamlingen blev startet onsdag eftermiddag, og allerede onsdag aften klokken 21 var pengene i hus ved hjælp af bidrag fra mellem 300 og 400 personer.

"Vi havde fået et overslag fra ambassaden i New Zealand, at det vil koste omkring 70.000 kroner at få Jonas hjem. Vi er endt på at have indsamlet omkring 78.000 kroner, så der er også lidt til uforudsete udgifter," fortæller Lisbeth Billeskov Hansen til JydskeVestkysten.

Hvornår Jonas´ lig forventes tilbage i Danmark er endnu uvist.

jn