Nyt anlæg på vej til strandbold og fitness
Det kommende outdoor-anlæg ved Hammel Stadion er klar til indvielse 28. juni
idræt Allan Bo Andresen, forenings- og eventchef i Hammel GF tør godt love, at det nye outdoor anlæg med boldbaner på sand og agility og fitness på kunstgræs bliver klar til indvielse i slutningen af juni.
Men om det lige er i starten af eller midt i juni, det er færdigt, kommer an på vejr og vind.
Indvielsen sker 28. juni med taler, DJ-musik og sponsorløb.
"Anlægget kom til at koste lidt mere, end vi havde forventet, og det bliver ekstremt flot. Derfor håber vi, at løbe nogle penge ind ved sponsorløbet."
Hvis man vil deltage i sponsorløbet, løb eller gang, skal man sørge for at få fat i en kontrakt hos Hammel GF og dernæst få venner, bekendte, kollegaer og familie til at tegne sig for et beløb pr. omgang.
Det giver samtidig mulighed for at vinde en præmie fra en af byens butikker. En runde er på én kilometer.
To boldbaner og crossfit
Det kommende anlæg består af boldbaner af sand til strandhåndbold, beachvolley eller strandfodbold samt crossfit. Ved siden af det er der kunstgræs med fitnessanlæg, forhindringsbane, agility, jumpboxes og ostespil.