Fortsæt til indhold

Intelligent lyskryds på Søren Frichs vej forvirrer trafikanterne

Det nyåbnede lyskryds på Søren Frichs Vej har en helt ny teknologi, der på sigt skal indføres i samtlige lyskryds i Aarhus og afhjælpe på trængselsproblemer. På Søren Frichs vej skal de fleste trafikanter dog vænne sig til en ny placering af trafikreguleringen

Samfund
Anders Munk Povlsen

Det er ikke til at se, hvis man ikke lige ved det. For de nye lyssignaler på Søren Frichs Vej, der skal forbinde Godsbanearealerne med Søren Frichs Vej og Carl Blochs Gade, ligner de andre lyskryds i byen.

Lyssignalet indeholder dog ny teknologi, der skal gøre det muligt at fjernstyre lyskrydset, så det kan have længere grøntider ved for eksempel store arrangementer.

”Der er tale om dynamisk trafikregulering i en grad, som vi ikke tidligere har set i Aarhus, siger rådmand for Teknik og Miljø,” Bünyamin Simsek i en pressemeddelelse.

En opgradering af alle Aarhus Kommunes 231 signalanlæg skal på sigt gøre det muligt at optimere trafikafviklingen i Aarhus med kort varsel.

Forvirrer trafikanterne

Indtil videre har fjernelsen af det tidligere lyskryds ved P. Hjort-Lorenzens Vej, der ligger umiddelbart før det nye lyskryds, dog skabt forvirring, og den ønskede dynamik lader endnu meget tilbage at ønske.

”Det er klart når man sætter et nyt kryds op, hvor der ikke tidligere var et, og fjerner et hvor der tidligere var, så opstår der noget forvirring. Det kan jeg godt forstå," siger Asbjørn Halskov, projektleder i Teknik og Miljø.

Man behøver kun stå ved det nye lyskryds i kort tid for at se, at mange bilister, der kommer ind ad Søren Frichs Vej fra Vestre Ringgade, fortsat overholder stoplinjen ved P. Hjort-Lorenzens Vej-krydset eller kører i meget langsom fart hen mod det nyoprettede lyskryds.

Bilister og cyklister, der kommer fra P. Hjort-Lorenzens Vej, ser også skal ud til at skulle vænne sig til, at lysreguleringen, der normalt guider dem ind på Søren Frichs Vej, er sløjfet.

Det giver uregelmæssigt kørsel på vejen. Ligeledes lader det til at skabe forvirring, at der skal blinkes til venstre for at forsætte at Søren Frichs Vej. Ligeudkørsel signalerer i det nye kryds, at man vil ind på byggepladsen.

”Når anlægsarbejdet er helt færdigt, og vi får streget rigtigt op, så er jeg sikker på, folk vil vænne sig til det,” siger Asbjørn Halskov.

Bilister og cyklister, der kommer fra P. Hjort-Lorenzens Vej, ser også skal ud til at skulle vænne sig til, at lysreguleringen, der normalt guider dem ind på Søren Frichs Vej, er sløjfet.

Aarhusiansk trafikcentral

Trafikanterne på Søren Frichs Vej vil dog med tiden forhåbentlig opleve fordelene ved den nye lysregulering. De nye muligheder for let at regulere grøn-tiderne vil komme til sin ret på Søren Frichs Vej i takt med byudviklingen i området.

”Lige nu vil der være behov for lange grøn-tider på Søren Frichs Vej, men efterhånden som nye beboere flytter ind på Godsbanearealerne, vil mønstrene ændre sig. Med den nye teknologi kan vi hurtigt og let teste forskellige muligheder, så vi finder den bedste løsning for trafikanterne i området,” fortæller Asbjørn Halskov.

Det nye lyskryds på Søren Frichs Vej indeholder ny teknologi, der skal gøre det muligt at fjernstyre lyskrydset.

Det er planen, at en tredjedel af alle kommunens signalanlæg skal være koblet op på den nye teknologi inden 2023. Der skal dog findes yderligere finansiering, hvis samtlige 231 signalanlæg i byen skal kobles på teknologien. Håbet er at finde penge til en bemandet trafikcentral, der kan administrere trafikken på fuld tid og dermed mindske trængslen i trafikken i Aarhus.

”Hvis vi for alvor skal have udbytte af teknologien, er det derfor nødvendigt, at vi i byrådet finder finansiering til driften af trafikcentralen,” siger Bünyamin Simsek rådmand for Teknik og Miljø.

Der vil være vejarbejde på Søren Frichs Vej frem til juni, fordi vejens profil er ved at blive ændret, så der blandt andet bliver plads til flere træer og fortov på begge sider af vejen.