Fortsæt til indhold

Syddjurs Kommune holder Havmøllens ulovlige aktiviteter ud i strakt arm

Hvad mener politikere og embedsværk om, at ejer Sofie Magos bevidst har brudt reglerne om strandbeskyttelse.

Samfund

Sagen om Havmøllen og dens ulovlige aktiviteter har også fyldt i de kommunale haller og mødelokaler. Embedsværket fraskriver sig enhver form for ansvar og strækker armen så langt væk fra kroppen, som kun et embedsværk kan gøre.

Med den anden hånd peger de på politikerne, som nu står med opgaven at finde balancen imellem at støtte Havmøllen og løfte pegefingre af ulovlighederne.

Tordenvejr

22. juni 2022 samlede Syddjurs Kommune godt 100 mennesker til et sommermøde for erhvervslivet. Temperaturen var lummer, vejret bød på skiftevis torden og sol, og i salen på Havmøllen, hvor arrangementet fandt sted, var der ping’er, netværking, bobler og lækkert, økologisk mad for alle pengene. Sofie Magos bød velkommen og fortalte om Havmøllens aktiviteter, filosofi om bæredygtighed og naturformidling og om hele projektet med at sætte stedet i stand.

Siden har det vist sig, at Sofie Magos har afholdt aktiviteter og anlagt ting som parkeringsplads og shelters udendørs, som hun godt vidste, var i strid med reglerne om, hvad man må og ikke må inden for 300 meter fra kysten, jf. loven om strandbeskyttelseslinjen.

Dem brød hun bevidst, fortalte hun til Ebeltoft Folketidende 2. april i år, men af gode grunde og med ditto intentioner i forhold til naturbeskyttelse, kultur og til at værne om området.

Ikke desto mindre har Kystdirektoratet for nylig gjort hende opmærksom på, at hun bryder reglerne, og det opdagede direktoratet, da de fra Syddjurs Kommune fik videresendt en ansøgning om ændret anvendelse af en af Havmøllens bygninger.

Først da gik det op for Kystdirektoratet, som to år tidligere havde givet afslag på for eksempel Havmøllens køkken og café, at Sofie Magos var i fuld vigør med alverdens arrangementer.

Det så de ved at gå ind på Havmøllens hjemmeside. Straks herefter modtog Magos et påbud om at lukke mange af arrangementerne ned og fjerne udendørs anlagte projekter.

Da Syddjurs Kommune afholdt sit sommerarrangement, foregik det altså i smukke, men ulovlige rammer.

Syddjurs Kommunes Chef for Teknik og Miljø Sanne Attermann forsikrer, at kommunen ikke vidste, at Havmøllen brød loven. Pressefoto

Vi vidste det ikke

Sanne Atterman, chef for teknik og miljø i Syddjurs Kommune, har ansvaret for den forvaltning, som har behandlet Havmøllens ansøgninger, for eksempel om byggetilladelser, gennem årene. Håndhævelsen af loven om strandbeskyttelseslinjen, som Havmøllen har brudt, ligger hos Kystdirektoratet, og Syddjurs Kommune har derfor ingen myndighed i forhold til lige præcis det problem.

Alligevel er det interessant at spørge kommunen og Sanne Atterman, hvordan de forholder sig til sagen, og om de vidste, at Havmøllen ikke havde de nødvendige tilladelser, da de fejrede sig selv og erhvervslivet for mindre end et år siden.

»I de sager som Syddjurs Kommune har behandlet i forhold til Havmøllen har der været et godt samarbejde. Vi har ikke været vidende om at Havmøllen har foretaget ændringer på deres matrikel, der har krævet yderligere tilladelser fra Kystdirektoratet. Det er naturligvis ærgerligt, hvis ejerne er gået videre end de indhentede tilladelser fra Kystdirektoratet, men det er ikke noget vi har været bekendt med, heller ikke, da vi holdt sommermødet.«

Burde I have vidst det og reageret på det?

»Alle vores sager inden for byggeområdet ligger frit tilgængelige på vores hjemmeside. Her kan man se at dispensationer fra Kystdirektoratet indgår som en naturlig del af sagsbehandlingen. Ved afholdelse af større arrangementer såsom Den Grænseløse Festival har ejerne indhentet dispensation fra Kystdirektoratet, inden henvendelse til os. Det er vores indtryk, at ejerne udmærket kender grænserne for hvad Kystdirektoratet tillader.«

Har I tænkt jer at gå ind i sagen, og hvilke muligheder har kommunen, både politisk og administrativt?

»Som kommune har vi et fast defineret myndighedsområde, og vi har ikke mulighed for at blande os administrativt i afgørelser og påbud fra Kystdirektoratet. Det vil være en politisk vurdering, hvis en borgmester skal henvende sig til en minister om en enkelt sag. Umiddelbart får Havmøllens ageren ingen konsekvenser fra vores side, men vi kigger ned i påbuddet fra Kystdirektoratet og vurderer, om der er noget, vi skal gøre i den forbindelse. Det er i sidste ende en politisk vurdering, om vi på den baggrund skal henvende os til ministeriet omkring en sag som denne. Vi har normalt god kontakt til de forskellige styrelser omkring de sager, hvor der er snitflader. Men det ændrer ikke ved, at vi naturligvis ikke kan ændre på hinandens myndighedsopgaver. Når det er noget der giver os udfordringer, tager vi det op med vores politikere og vender, om det bør give anledning til en politisk dialog med ministeriet.«

Udvalgsformand Kasper Kolstrup Møller (C) har bedt Erhversenheden om at tilbyde sin hjælp til Havmøllen, men længere går han ikke lige nuPressefoto

De farlige enkeltsager

Til Kommunens sommerfest for erhvervslivet var der rigeligt med roser til Havmøllen fra politikerne, blandt andre Kasper Kolstrup Møller, formand for Erhverv- og Planudvalget. Det er blandt andre ham, Sanne Atterman sender bolden videre til.

»Jeg synes, Havmøllen er et fantastisk sted. De laver mange spændende ting for en bred gruppe mennesker, og de har jo beviseligt også forholdt sig til miljø og bæredygtighed. Jeg må dog indrømme, jeg var lidt chokeret, da jeg læste, at de ikke har haft de nødvendige dispensationer og har startet og fortsat deres virke velvidende, at de ikke har tilladelserne.«

Han understreger, at uanset, om man er Havmøllen, Syddjurs Kommune eller noget helt tredje, så er der nogle regler, som skal overholdes.

»Dem skal man ikke bryde, det handler om ordentlighed. Vi havde selvfølgelig ikke afholdt vores sommermøde på Havmøllen, hvis vi vidste, hvad vi ved i dag. Da det er et sted, som har indflydelse på både turisme og erhverv, vil jeg undersøge, om vi skal gøre noget politisk for at påvirke Kystdirektoratet, men jeg skal først sætte mig mere ind i sagen og vende det med kommunens administration. Normalt går vi jo ikke sådan ind i enkeltsager.«

I gik som samlet byråd ind i sagen om Hjelm Dyb, er der forskel?

»Ja, det mener jeg, der er, men jeg forstår godt sammenligningen. Vi har da også politisk besluttet, at vores Erhvervsenhed skulle indlede en dialog med Havmøllen for at give sparring om, hvordan de kan tackle den nye situation, men de har i første omgang takket nej til vores hjælp. Vi vil gerne kæmpe for Havmøllen, som, vi synes, er et sympatisk projekt, der er til stor gavn for lokalområdet, men vi skal have sagen mere belyst, før vi gør mere politisk. Jeg har bedt administrationen om at orientere os om, hvordan sagen forløber. Hvad vi så skal gøre, afhænger af situationen. Men der er ingen tvivl om, at når man med vilje tilsidesætter regler, så må man tage de konsekvenser, der kommer.«

Hvornår - og om - tordenskyerne over Havmøllen fordufter, og om det bliver med eller uden politisk indflydelse fra en lettere tøvende kommune, vil tiden vise.