Fortsæt til indhold

Kræftpatienter råbte op og kom foran i operationskøen på AUH

Skandalen på Aarhus Universitetshospital vokser.

Samfund
Citathistorie - DR

Kræftpatienter er blevet rykket frem på ventelisten, efter de har råbt op over lange ventetider på en kræftoperation på mave- og tarmkirurgisk afdeling på Aarhus Universitetshospital.

Det fremgår af et referat fra et møde på afdelingen den 18. januar i år mellem læger fra afdelingen og den ansvarlige cheflæge, Charlotte Buchard Nørager. Her udtrykker lægerne en bekymring. DR har set referatet, hvor der ordret står:

»Vi taler om det uretfærdige i, at patienter der brokker sig opad i systemet eller ønsker behandling i udlandet kommer foran i køen. CBU (Charlotte Buchard Nørager red.) siger, at det altid har været sådan, og at der ikke vil blive ændret ved den gældende praksis. Det er de stærke patienter der kommer foran i køen, fordi de kontakter systemet opad.«

Dermed bliver der føjet endnu et kapitel til Kræftsagen fra Aarhus, som DR har afdækket. Mindst 293 kræftpatienter har i år og sidste år ventet længere tid på en kræftoperation på mave- og tarmkirurgisk afdeling, end de maksimale ventetider tillader.

Patienterne skal ifølge reglerne på operationsbordet, senest to uger efter de har takket ja til en operation. Men på mave- og tarmkirurgisk afdeling har nogle patienter ventet op til 10 uger på at komme på operationsbordet. Det er sket, uden Sundhedsstyrelsen er blevet alarmeret. Og ifølge Aarhus Universitetshospital kan de lange ventetider have kostet menneskeliv.

Et hospital må gerne prioritere mellem patienter. Men det skal ske ud fra sundhedsfaglige kriterier og ikke efter, hvem der er stærkest eller larmer mest.

Det fastslår både Rasmus Grønved Nielsen, der er lektor i forvaltningsret ved Københavns Universitet, og Kent Kristensen, der er lektor i sundhedsjura ved Syddansk Universitet.

»Det er et helt grundlæggende retligt princip, at der skal være lighed for loven. Og det gælder uanset, hvem man som patient henvender sig til,« siger Kent Kristensen.

DR har kendskab til to kræftpatienter fra mave- og tarmkirurgisk afdeling, der er blevet rykket fire frem frem på ventelisten, efter de har råbt op.

Og i et interview med DR bekræfter cheflæge Charlotte Buchard Nørager, at afdelingen har rykket patienter frem i køen.

Vi kan jo se af de dokumenter, vi har fået adgang til, at det fremgår, at du bekræfter på skrift, at det er rigtigt, at de ressourcestærke patienter kommer til tidligere?

»Jo, men man må jo sige, at realiteten er sådan, at hvis man skriver til Regionsrådet eller til sundhedsministeren, så er der en eller anden bevågenhed, der fortæller os, eller giver besked til os, at vi skal finde tid. Vi skal finde en løsning. Og så må vi jo finde en løsning,« siger Charlotte Buchard Nørager.

Men er det er så fair?

»Næ, næ, det er ikke fair. Men det er jo sådan, at virkeligheden er en gang imellem.«

Lektor Kent Kristensen og lektor Rasmus Grønved Nielsen har læst mødereferatet og interviewet med Charlotte Buchard Nørager. De er fortørnede over, at en cheflæge kan udtale sig sådan.

»Det er jo himmelråbende at høre,« siger Kent Kristensen.

»Jeg er faktisk ret rystet over det,« begynder Rasmus Grønved Nielsen.

Han forklarer videre, at forskere taler om, at der er ulighed i sundhed, men at det foregår i det skjulte og er svært at dokumentere.

»Men her står det bare sort på hvidt, at vi forskelsbehandler. Det er sjældent, man ser det blive lagt så åbent frem. Det vidner virkelig om en syg forvaltningskultur, hvor man fuldstændig har mistet blikket for de helt basale rettigheder, som patienterne har.«

Både Kent Kristensen og Rasmus Grønved Nielsen har fulgt tæt med i hele DR’s afdækning af kræftsagen fra Aarhus Universitetshospital, som begyndte for en måned siden. De konstaterer, at sagen viser, at der er begået fejl på fejl, og at patientrettigheder er blevet brudt gang på gang.

»Men rent juridisk er det her den største skandale i det her kompleks,« siger Rasmus Grønved Nielsen.

Poul Blaabjerg - den øverste hospitalsdirektør, har ikke ønsket at stille op til interview og svare på kritikken.

I stedet skriver han og lægger vægt på, at Aarhus Universitetshospital prioriterer ud fra lægefaglige vurderinger.

»Vi har helt faste procedurer for behandling af patientklager, som sikrer, at vi får sagen belyst lægefagligt og taget stilling til klagen. I nogle tilfælde fører klagen til ændringer. Vi kan og må ikke kommentere offentligt på enkelte patienters forløb, men generelt gælder det, at patienternes operationstider prioriteres efter lægelige vurderinger.«

»Når en patients operationstid fremskyndes, kan det skyldes en ny vurdering af patienten eller afbud fra en anden patient.«