Historisk få solgte billetter til Sølund Festival: »Handicappede lades i stikken«
Der blev i år solgt 3000 færre billetter til Sølund Musik-Festival end normalt. Politikere prioriterer ikke udviklingshæmmede, mener frustreret festivalleder.
Det er voldsomt modsatrettede følelser, festivalleder for Sølund Musik-Festival, Lasse Mortensen, står tilbage med efter dette års festival.
På den ene side er han begejstret, fordi festivalen forløb »helt fantastisk» med »glade og kærlige gæster og fantastiske koncerter.«
På den anden side begræder han, at billetsalget i år var historisk lavt. Det skyldes ifølge Lasse Mortensen, at kommunerne ikke vil betale for, at udviklingshæmmede kan få deres faste ledsagere med til musikfestival.
»Jeg er ærgerlig over, at kommunerne fratager den her gruppe mennesker deres rettigheder. De skal være sammen og stifte venskaber og kæresteskaber og høre god musik. Det er det, der er essensen i deres liv,« siger han.
Råber ikke op
Arrangørerne af Sølund Musik-Festival solgte i år omkring 8000 billetter, hvor festivalen normalt sælger 11.000. Billetsalget har hidtil ligget på et stabilt leje, pointerer talsmanden.
I 2023 har donationer fra firmaer, fonde og lokalsamfund reddet økonomien, lyder det.
»Som festivalarrangører sidder vi ikke og flæber. Vi skal nok klare den. Vi kan skalere projektet ned, så det passer til billetsalget. Det er ikke det, det handler om. Det handler om 3000 udviklingshæmmede, der ikke kan komme til deres egen festival. Den glæde fik de ikke. Den er taget fra dem, ligesom man har taget så meget andet fra dem,« siger Lasse Mortensen til Uge-Bladet Skanderborg.
Festivallederen er indforstået med, at langt de fleste af landets kommuner fattes penge. Men.
»Det handler også om prioritering. Der er ikke stemmer i udviklingshæmmede. De mennesker kan man flytte rundt med, som man vil, for de råber ikke op. Hvis vi ikke råber op for dem, gør ingen det,« siger han.
Moderskibet
Kommunerne opfordrede forud for festivalen, siger Lasse Mortensen, til, at familie og venner ledsagede de udviklingshæmmede borgere, men den kontakt er »bestemt ikke så stærk, som kommunale politikere og embedsmænd åbenbart tror,« lyder det.
Billetsalget til Sølund Musik-Festival handler om andet og mere end festivalen, understreger Lasse Mortensen.
»Sølund Festival er moderskibet. Det er roden i den blomst, der gerne skal blomstre med en masse fantastiske, stærke og varmehjerte projekter, men den blomst kan ikke vokse, hvis roden udtørrer,« siger han.
Hvordan ser fremtiden ud for Sølund Musik-Festival, når antallet af solgte billetter på et enkelt år kan falde fra 11.000 til 8000?
»Jeg har svært ved at forestille mig, at festivalen uddør. Vi er så professionelle, at vi kan skalere festivalen efter vores økonomi. Men på sigt kan man jo forestille sig, at vi kommer til at skære så dybt, at det bliver til en endagsfestival, og det er jo slet ikke det, der var meningen med Sølund Musik-Festival.«