Fortsæt til indhold

Advarer beboere om speciel helikopter-aktion: Enkelte må ikke være hjemme, når det sker

Generationernes Hus skal have ny tagterrasse, og det skal der bruges en helikopter til. Forvent støj, lyder det fra kommunen.

Samfund

Det er en lidt speciel orientering beboere på Aarhus Ø har fået fra Aarhus Kommune. Helt præcist er beskeden sendt ud til naboer og beboere ved Generationernes Hus på Thit Jensens Gade.

For Sundhed og Omsorg varsler, at en helikopter kommer til at brumme over beboerne og deres lejligheder i løbet af to dage. Helt præcist 5. og 6. juli - i tidsrummet 8-16.

»For de fleste beboere og virksomheder på Aarhus Ø vil der ikke være særlige konsekvenser udover helikopterstøj og afspærring af to gangbroer over kanalen, der skal flyves over,« skriver forvaltningen i sit varsel og tilføjer:

»Vi beklager forstyrrelsen, som gerne skulle give os et endnu bedre Generationernes Hus.«

Flyvningen er godkendt af Trafikstyrelsen og følger kommunens regler for støjende anlægsarbejde, oplyser Sundhed og Omsorg i sin skriftlige orientering, som er sendt ud til beboerne, og som Din Avis Aarhus har set.

Men hvorfor skal en helikopter overhovedet i aktion hen over et byområde?

Kran er no go

Årsagen er ifølge den kommunale forvaltning, at man forbereder inddækning af tekniske installationer og etablering af en tagterrasse på toppen af Generationernes Hus. Her skal helikopteren flyve byggematerialer op på toppen af Generationernes Hus.

Og der har helikopteren vist sig at være »den mest hensigtsmæssige løsning,« lyder det i kommunens orientering til beboerne. I et skriftligt svar til avisen uddyber kommunen beslutningen om at bruge en helikopter til flytte-opgaven:

»Alternativet var naturligvis en meget stor kran, men det er et alternativ, som er noget mere kompliceret, end det lyder. ”Ø3”, som Generationernes Hus er placeret på, er designet på en sådan måde, at man kun kan køre lastbiler mv. med en maksimal vægt på 20 tons ud på ”ø’en”,« skriver Kasper Andersen, som er leder af bygningsteamet i Sundhed og Omsorg.

»Det udelukker derfor opstilling af større kraner uden yderligere tiltag. Konkret ville man i givet fald skulle tømme parkeringskælderen for biler og opstille ekstra understøtning. Det ville både være tidskrævende og omkostningstungt.«

I forbindelse med flyvningen spærres to stibroer over kanalen mellem Ø2 og Ø3. Helikopteren kommer dog ikke til at flyve ind over andre bygninger end Generationernes Hus. Kort: Aarhus Kommune

Må ikke være hjemme

Men det er relativt nyt land, som den kommunale forvaltning nu begiver sig ud på med denne anderledes flytte-metode, og derfor er det også begrænset, hvad man kan sige om generne for områdets beboere.

»Vi har ikke kendskab til egentlige støjmålinger ved helikopterflyvning, men der er nok ikke tvivl om, at mange vil opleve en helikopter i et byområde som støjende. Derfor følger vi reglerne for støjende anlægsarbejde, hvor der er bestemmelser om, hvilke tidspunkter det må foregå i. På Aarhus Ø er man dog forholdsvis vant til anlægsarbejde pga. de mange byggeprojekter. Jeg forventer umiddelbart, at generne vil være mindre, end når der rammes pæle i ved nybyggerier,« skriver Kasper Andersen.

Enkelte bliver dog generet mere end andre. Men det vil de være blevet uanset, om man havde brugt en kran eller helikopter, lyder det fra kommunen. Og det er de beboere, der bor allerhøjest oppe på henholdsvis 6. og 7. etage. For de må ikke være hjemme, når helikopter-flyvningen finder sted i tidsrummet 8-16.

»For dem tilbyder vi sammen med ledelsen i Generationernes Hus et alternativt sted at opholde sig, ligesom vi tilbyder forplejning de to dage. Den situation havde dog ikke havde været anderledes, hvis vi havde anvendt en kran, da det handler om personsikkerhed og faren ved tab af byggematerialer,« lyder det fra Henrik Rudfeld, bygningschef ved Sundhed og Omsorg, i et skriftligt svar.

Konkurs og budget-usikkerhed

Og nogen tænker måske så også, hvorfor byggematerialerne ikke allerede er kommet op i forbindelse med opførelsen af det relativt nye byggeri. Og her har en konkurs og budget-usikkerhed skabt situationen.

»Ombygningen på taget af Generationernes Hus indeholder to projekter. Det ene projekt omhandler etablering af tagterrasse for husets beboere, og det andet omhandler etablering af inddækning omkring synlige ventilationskanaler på alle fire tage af Generationernes Hus. Det sidste er en projektmangel, som vi har overtaget, efter totalentreprenøren Jørgen Friis Poulsen A/S gik konkurs i juni 2022. Inddækning af ventilationskanalerne er et lokalplankrav og en forudsætning for at opnå endelig ibrugtagningstilladelse for huset. Det er derfor meget vigtigt at få denne projektmangel udbedret,« forklarer bygningschef Henrik Rudfeld.

Derudover har det også været usikkert, om budgettet kunne bære en etablering af tagterrasse på det ene af husets tage - det fandt man først sent ud af, at det kunne, skriver Henrik Rudfeld.

Selve tagterrassen forventer man bliver færdig i løbet af august-september. Men gik man og håbede på at finde en ny højt sted at hænge ud, så er der dog skuffende nyt. For terrassen bliver i udgangspunktet ikke åben for offentligheden – men er udelukkende til husets beboere.

Den endelige indretning med møbler og plantekasser er endnu ikke på plads, så billedet her kan alene betragtes som en skitse af den nye tagterrasse Foto: Aarhus Kommune/Generationernes Hus