Slut med at trække en billet til busserne i Aarhus
Fra 1. november er det ikke længere muligt at købe busbilletter i billetautomaterne i Aarhus' bybusser.
Det er slut med at betale kontant for en billet til bybusserne i Aarhus, når vi rammer 1. november.
Her takker billetautomaterne nemlig af, og billetsalg med kontanter lukker ned i de gule busser.
Det oplyser Midttrafik i en pressemeddelelse, og trafikselskabet har da også i noget tid annonceret med beslutningen adskillige steder for at gøre aarhusianerne opmærksom på, at de snart skal finde andre billetmuligheder.
Fremover skal man købe sin billet over Midttrafiks app eller bruge et rejsekort.
»Det er gode og i nogle tilfælde billigere alternativer til den enkeltbillet, der bliver solgt i automaterne,« skriver Midttrafik.
Selskabet er opmærksom på, at ændringen kan vise sig indviklet for visse borgere, og derfor vil trafikselskabets medarbejdere på rutebilstationen stå klar til at hjælpe de kunder, der får brug for hjælp til at bestille et rejsekort eller et pensionistkort.
Er man fyldt 67 år, eller er man førtids- eller seniorpensionist, så er det nemlig muligt at købe et pensionistkort som papkort.
»I løbet af oktober måned yder Midttrafik en ekstra indsats for at hjælpe kunderne med at skifte til andre billetformer. Midttrafiks mobile Kundecenter besøger biblioteker rundt i Aarhus Kommune. Her vil Midttrafik vejlede i billetprodukter og lave rejsekort eller pensionistkort til de fremmødte kunder,« skriver selskabet.
Biblioteker og datoer vil blive offentliggjort i løbet af august måned.