Parcelhusejere spærret inde: Vej oversvømmet
Smeltet sne og en våd og mættet jord fylder flere veje med vand. I Hornslet har det ramt et nybyggerkvarter.
Vendehøj hedder vejen, der skal bringe indbyggere i Hornslet fra byens centrum og indfaldsvej til deres hjem i det relativt nye parcelhuskvarter. Men i stedet for Vendehøj skulle vejen måske have heddet Vendedyb. Flere biler kører frem og vender om for ikke at skulle forcere de vandmasser, der lige nu spærrer vejen, så parcelhusejerne ikke kan køre ind til deres huse. En beboer vurderer over for Lokalavisen, at vandstanden har været helt oppe på 50 centimeter, hvor det var dybest.
På den ene side af vejen ligger de nye parcelhuse bag en jordhøj. På den anden side af vejen ligger en sø, og det er den, der er gået over sine bredder.
Syddjurs Kommune vurderer, at det skyldes de store snemængder, der nu er smeltet og et år med ekstraordinær meget regn.
»Det betyder, at vandstanden i søen nu er højere end vejen. Søen har ikke noget afløb og vandstanden reguleres derfor af grundvandshøjden omkring søen,« forklarer Sanne Atterman, teknik- og miljøchef ved Syddjurs Kommune.
For at sikre folks adgang til deres hjem ved Vendehøj har kommunen etableret omkørsel for beboerne ad en cykelsti, der går ind i området og undersøger samtidig andre muligheder for at give adgang til området.
»Vandstanden vil langsomt falde igen. Vi er aktuelt ved at undersøge forskellige muligheder for at sænke vandstanden i søen, men det er en udfordring, da der ikke er noget afløb fra søen.«
Vendehøj blev etableret i 2013, og vejen lå den gang et godt stykke over vandspejlet i søen.
»Det var svært at forudsige, at vandstanden ville stige så meget, som den har gjort. Aktuelt er der tale om ekstrem hændelse, og det er svært at vurdere, hvordan vejen vil blive påvirket fremover. Vi ser på forskellige løsninger fremadrettet, men det kræver nærmere vurderinger af de lokale vandforhold i området,« udtaler Sanne Atterman.
Flere veje i Syddjurs er ramt af vand, og kommunen er hele tiden i beredskab og sørger efter bedste evne for at markere de pågældende steder med skilte. Det oplyser Materielgården. Lige nu drejer det sig Sivestedvej ved Kolindsund, hvor der tidligere var oversvømmelser. Dog pt. kun til asfaltkanten. Strandvejen ved Gammel Løgten, hvor der står 15 centimeter vand, men vejen er farbar.
Takket være jordvolden ved Vendehøj i Hornslet, er husene umiddelbart gået fri. Det kan dog være lidt svært at komme ud fra stikvejen, som det kan ses på billedet, og derfor har flere parkeret sine biler på selve Vendehøj og tager turen hen over volden, mens de venter på at vandet forsvinder.
(artiklen er opdateret 25. januar klokken 11.18 med citat fra Sanne Atterman vedrørende etablering af Vendehøj i 2013)