Nu skal det være! Til sommer kommer der vand i Skålen i Grenaa
Det omdiskuterede springvand skal tætnes i løbet af foråret, så det er klar til at springe for turisterne.
Til sommer skal det være slut med, at der drypper mere vand ud igennem bunden af Skålen i Grenaa midtby, end der kommer ud af springvandet foran rådhuset.
Norddjurs Kommune forventer således, at renoveringen af det meget omdiskuterede og udskældte springvand starter i løbet af foråret i år, så det er klar til at byde turisterne velkommen til sommer.
Det fremgår af dagsordenen til et ekstraordinært møde i miljø- og teknikudvalget 29. januar.
Her skal udvalget frigive de 1,2 millioner kroner, der er sat af til renoveringen.
Derefter kan forvaltningen begynde at sende projektet i udbud i en begrænset licitation. Det vil sige, at kommunen kun udbyder opgaven til et udvalgt og begrænset felt af entreprenører.
Problemet med Skålen er, at bunden ikke holder tæt. Derfor er der et alt for stort vandforbrug, når det etablerede springvand er i drift.
Lykkes det rent faktisk at gøre bunden vandtæt, vil det betyde afslutningen på en efterhånden otte år gammel - og til tider farceagtig - misere.
Ingen tog skylden
Det var nemlig helt tilbage i april 2016, at Norddjurs Kommune og Schønherr A/S efter en arkitektkonkurrence indgik aftale om totalrådgivning og bistand i forbindelse med etableringen af projektet ”Den Attraktive Midtby” i Grenaa - et projekt til i alt 15 millioner kroner i form af 10 millioner fra staten og fem millioner fra Norddjurs Kommune.
Men ved afslutningen af byggeriet, konstaterede man hurtigt, at fugerne ikke kunne holde på vandet. Planen var at undgå et bruge en membran til dette formål og i stedet anlægge fuger, der skulle kunne løse opgaven.
Bygherren - Norddjurs Kommune - og rådgiveren - Schønherr A/S - var uenige om, hvorvidt utætheden ved Skålen var et resultat af fejlagtig udførelse, som entreprenøren - Dan Jord - var ansvarlig for, eller om utætheden skyldtes en fejlagtig projektering, som Schønherr var ansvarlig for.
Det fik Norddjurs Kommune til at bede om syn og skøn - og resultatet af denne skulle så bruges i en voldgiftssag ved Voldgiftsnævnet for Byggeri og Anlæg for at afgøre erstatningsspørgsmålet.
Kommunen fik 1,7 millioner
Inden det nåede så langt, indgik parterne imidlertid forlig i starten af 2023.
Et forlig, hvor parterne Norddjurs Kommune og Schønherr A/S blev enige om, at de hver især ikke tager stilling til eller anerkender et ansvar hos nogle af parterne.
Norddjurs Kommune gik dog fra forliget med 1,7 millioner kroner.
1,2 millioner af dem bruges nu til endelig - forhåbentlig - at gøre Skålen i stand til at holde på vandet.