»Derfor gider man lugte af fritureolie og have pomfrithår«
Skanderborg Bryghus åbner fredag for fadølshanerne på de nye Tov'li Øl. Overskuddet fra ølsalget går til den økonomiske trængte Sølund Musik-Festival
Skanderborg Bryghus inviterer alle indenfor, når bryghuset på fredag er klar til at åbne for fadølshanerne for de tre nye Tov’li øl: Classic, Sombeero go 8660 Ale.
Godt 40 virksomheder har allerede meldt sig som aftagere af øl og støtter dermed op om den trængte Sølund Musik-Festival. Arbejdet med at finde sponsorer er stadig i gang, og fortsætter ind i maj.
»Hele ideen er, at vi kobler sponsorer sammen med et produkt. Grundlæggende så køber man øllen til overpris og sponsorerer på den måde Sølund Musik-Festival. Og vores mål er naturligvis at skrabe flest muligt penge ind til festivalen. På Store Bededag - fredag - holder vi release party for de nye øl, og alle er velkommen til at kigge forbi. Der er billig fadøl og musik, så what’s not to like?«
Lars Kromand, øl-entusiast med stort Ø og initiativtager til Tov’li Øl satser på, at der stadig er lokale virksomheder med et stort hjerte, så ønsket om at støtte festivalen med en masse penge kan blive indfriet. Etiketterne trykkes sidste i maj, så man kan stadig nå at melde sig som sponsor helt frem til øllet tappes på flaske.
Som mange af de frivillige på bryghuset er Lars Kromand også selv frivillig på Sølund Musik-Festival. Det har han været lige siden allerførste festival. Festivalens ”far” Lasse Mortensen, shanghajede ham på Marius Øltapper, hvor han dengang var bartender.
»Lasse rekrutterede mange af de første hjælpere på Marius. For mig er det helt naturligt at stille op, når nogen spørger om min hjælp, og jeg har været med på Sølund Musik-Festival lige siden med et par få undtagelser,« fortæller han.
På første festival stod Lars Kromand i et lille villatelt og grillede pølser. Nu er det i en bod, men tjansen er stadig den samme.
»Jeg er samme sted, som jeg altid har været. Jeg vender pølser og koger pomfritter. Jeg hænger på, fordi jeg gerne vil hjælpe festivalen. Lasse har et stort hjerte for Sølund Musik-Festival, og det er fantastisk med sådan et engagement. Jeg ved, at de kan bruge alle de hænder, der er. Hvis man kan bidrage med et eller andet, ja altså, så synes jeg, man skal. Jeg bliver ved, så længe der er en festival. Det er helt stensikkert,« understreger han.
Som alle andre, der har hjulpet til på Sølund Musik-Festival, har Lars Kromand oplevelser, der har brændt sog fast.
»Der er bare nogle særlige oplevelser, som går lige ind. For eksempel på dage, hvor regnen bare siler ned, og du ser, hvordan de bliver drivende våde i deres kørestole og alligevel bare tager det hele ind med kæmpestore smil. De skal bare skal have den oplevelse med. Det er helt vildt, så glade de er. Regnvejr eller ej. De trodser det bare. At se den glæde – det gør indtryk. Det rammer mig virkelig. Jeg kan ikke andet, end bakke op om det. Det er jo også derfor, jeg gider lugte af fritureolie og have pomfrithår i flere uger bagefter. Jeg gør det for at de kan få den oplevelse.«