Borgere får endelig ønske opfyldt: Nyt område til vandaktiviteter for børn og foreninger
Et 7.000 m2 stort areal på Aarhus Lystbådehavns vestside skal omdannes til et nyt vandsportsmiljø.
Aarhus Lystbådehavns vestside kan se frem til nye og pulserende fællesskaber, når området tidligere kendt som ’Opfyldningen’ omdannes til ’Den Blå Foreningsø’.
Det skriver Kultur og Borgerservice i en pressemeddelelse.
Det store areal skal på sigt rumme foreningshuse og faciliteter for vandrelaterede aktiviteter som SUP-paddleboard, kajak og roning. Samtidig etableres der en Børnenes Havn målrettet de mindste i daginstitutionsalderen, hvor der eks. kan fanges krabber i sikre omgivelser.
»Jeg glæder mig til, at vi får et nyt dejligt sted til fællesskab i byen. Her kan aarhusianere og byens gæster boltre sig i attraktive vandsportsmiljøer. Med ’Den Blå Foreningsø’ udnytter vi Aarhus Bugtens mange muligheder samtidig med, at vi kan give beboerne det, de ønsker, og som Fællesrådet for Aarhus Ø ad flere omgange har foreslået,« siger rådmand for Kultur og Borgerservice, Rabih Azad-Ahmad (RV).
’Opfyldningen’ er arealet på Aarhus Lystbådehavns vestside langs Fiskerivej mellem den gamle mole og Træskibshavnen.
Det store areal er allerede ved at blive klargjort med ledninger, el, vand og varme, så der efterfølgende kan etableres klubhuse.
Byggemodningen forventes gennemført i løbet af 2024. De samlede udgifter er estimeret til 4,35 millioner kroner, som finansieres af Kultur og Borgerservice.
’Den Blå Foreningsø’ forventes at stå færdig i 2026, mens en tidlig udgave af Børnenes Havn startes op allerede nu som en forsøgsperiode, hvor der stilles fiskenet og spande frem til fri afbenyttelse.
Derudover er det muligt at spise madpakker ved bordbænkesæt med havudsigt og følge med i anlægsarbejdet.