Fortsæt til indhold

Borgere klager over trafikstøj fra Giber Ringvej – hvad blev der af de 20 mio. kr.?

Siden den nye omfartsvej åbnede i 2022, er støjen blevet værre for flere borgere i nærheden af vejen.

Samfund

Flere borgere retter opmærksomheden mod, at der ikke er synlige støjdæmpende tiltag, på trods af at de stadig er påvirket af støj fra Giber Ringvej.

Vejen i det sydlige Aarhus har flere gange været et omdiskuteret emne, hvor naboer til vejen har klaget over trafikstøj.

Nogle borgere har været så frustrerede på grund af støjen, at de har oprettet en forening, der repræsenterer de borgere, som er plaget af trafikstøj fra Giber Ringvej. Foreningen går under navnet Giber Ringvej Gruppen.

For nylig lagde foreningen et opslag op på Facebook, hvor der blev stillet spørgsmål ved Aarhus Kommunes prioritering af penge til støjdæmpende tiltag.

Dengang Giber Ringvej stadig var i støbeskeen, blev det undersøgt, hvilke konsekvenser vejen ville få for både miljøet og beboerne omkring vejen.

Af de undersøgte konsekvenser udsprang vvm-tilladelsen, som står for vurdering af virkninger på miljøet.

Her blev det vurderet, at der i tillæg til støjsikring af boliger, der overskred grænseværdien på 58 decibel, skulle afsættes 20 mio. kr. til øget støjdæmpning.

»Det tyder på, at forvaltningen helt har misforstået, hvad puljen skulle benyttes til, fordi de henholder sig til, at grænseværdien for støj er overholdt. Men det har ikke noget med øget støjdæmpning at gøre, at man overholder grænseværdier,« siger Jakob Aarøe Dam, der er næstformand for Giber Ringvej Gruppen.

Han har sat sig grundigt ind i sagen, og han undrer sig over, hvad de 20 mio. kr. er blevet brugt på. Nu klager Giber Ringvej Gruppen over flere punkter.

Mere støj, mindre ro

Ifølge Giber Ringvej Gruppen er flere borgere stadig påvirket af støj fra vejen.

Tilbage i 2016 vedtog byrådet, at der skulle afsættes 20 mio. kr. til supplerende støjdæmpende tiltag.

De 20 mio. kr. er brugt, men borgerne kan ikke forstå, hvilke synlige støjdæmpende tiltag de er brugt på.

I et skriftligt svar den 22. december 2024 svarer Teknik og Miljø, at det er korrekt, at byrådet besluttede, at Giber Ringvej-projektet skulle suppleres med øget støjdæmpning inden for en økonomisk ramme på ca. 20 mio. kr.

Alligevel er flere borgere stadig frustrerede over, at vejen larmer.

»Jeg mener, at en pulje øremærket til øget støjdæmpning bør benyttes. Jeg finder det problematisk, at kommunen hverken vil svare på, hvor meget der er benyttet af den, eller hvad den er benyttet til,« siger Jakob Aarøe Dam og fortsætter:

»Stort set intet af den ekstra bevilling er gået til støjdæmpning. Efter hvad vi kan se, er det gået til jordarbejde, tilkørselsveje og et kæmpe jorddeponi, som ovenikøbet er ulovligt. Vores regnestykke siger, at der maksimalt er brugt 1 mio. kr. på støjdæmpning.«

Han argumenterer for, at konsekvenserne af støj ikke er subjektive. Han påpeger, at selvom man ikke føler sig generet af støj, er der en forhøjet risiko for at få hjerte-kar-sygdomme, demens, kræft og sukkersyge.

Hvor er pengene forsvundet hen?

Ifølge Giber Ringvej Gruppen har de forsøgt at få svar på, hvilke støjdæmpende tiltag de 20 mio. kr. er brugt på. Nu har gruppen selv regnet på, hvor mange penge der er tilbage af puljen.

»Vi har taget udgangspunkt i den omkostning, der har været i en række andre vejprojekter med overskudsjord, og her er der typisk ingen omkostninger forbundet med etablering af støjvolde,« siger han.

I efteråret kom nyheden om, at der i Stavtrup ville blive lavet støjvolde for at skabe bedre forhold for beboerne, der bor tæt på vejen.

»Af samme grund kan borgerne i Stavtrup nu se frem til støjvolde. Da kommunen jokkede i spinaten med havneudvidelsen, kiggede Marselistunnel-projektet ind i en ekstraudgift til deponi af jord – dette blev løst med støjvolde i Stavtrup. Det eneste reelle støjtiltag, fraset de gratis jordvolde, der er på Giber Ringvej nu, er støjkassetter påklistret autoværnet til den estimerede værdi af ca. 930.000 danske kroner. Det vil sige, at der er over 19 mio. kr. tilbage i puljen ifølge os,« siger han.

Avisen har forsøgt at få et interview med Trine Buus Karlsen, der er områdechef, men det har kun været mulig at få skriftlige svar over mail.

»Der er ingen tvivl om, at der er flere borgere langs vejen, som er generet af den vejstøj, der kommer fra den nye Giber Ringvej. Det er fortsat forvaltningens vurdering, at der ikke er grundlag for yderligere støjafskærmende tiltag langs ved Giber Ringvej, da vilkårene i vvm-tilladelsen ses at være overholdt, og grænseværdierne for støj ikke ses at være overskredet,« skriver Trine Buus Karlsen og fortsætter:

»De 20 mio. kr., som blev tilført projektet, er ikke blevet opgjort særskilt,« afslutter Trine Buus Karlsen.