Fortsæt til indhold

Dronningen af Telefontorvet er død

»Det er med stor sorg at må meddele, at vi i nat har mistet vores alle sammens Lissi,« skriver værtshuset.

Samfund
am

Lissi Andersen, der i mere end 40 år har drevet det populære Aarhus-værtshus ”Hos Anders”, er gået bort.

Det oplyser værtshuset på sin facebookside.

»Det er med stor sorg at må meddele, at vi i nat har mistet vores alle sammens Lissi, Lissi fik fred efter kort tid på hospitalet,« skriver Hos Anders i facebook-opslaget, som på to timer allerede har fået mere end 120 kondolencer.

»Hold da op, hun vil blive savnet,« lyder en af de mange beskeder.

Det var i 1983, Lissi Andersen overtog værtshuset, som senere fik sloganet ”der hvor vennerne er”, og hvor jazzmusikken igennem årene har været en fast del af værtshusets identitet.

Torvebodegaen hed værtshuset oprindeligt, da Lissi Andersen overtog stedet. Det kom dog hurtigt til at hedde først Café Anders under hendes ejerskab – men kun for en meget kort stund – inden værtshuset endeligt blev døbt ”Hos Anders”.

Det med ”caféen” lød ifølge Lissi Andersen lidt for prætentiøst.

Der har altid været meget musik i Hos Anders' kalender - og Århus Jazzklub holder stadig mange koncerter på stedet. Arkivfoto: Liv Høybye

Fire årtier senere; 29. marts 2023, kunne Lissi Andersen så også gøre noget lettere usædvanligt i værtshusbranchen, nemlig fejre sit 40-års jubilæum som værtshusejer:

»Det er ikke til at forstå, men jeg har aldrig været ked af at komme på arbejde ”Hos Anders”. Tværtimod. Jeg har været glad for det, for som vi siger: Hver dag er en festuge ”Hos Anders”,« sagde Lissi Andersen i forbindelse med jubilæet til Århus Stiftstidende.

Og netop festugen kom også til at spille en central rolle i det gamle værtshus’ historie, for her var det også Lissi Andersen, som var hovedpersonen bag, at et af byens mest traditionsrige festugetelte år efter år fandt vej til Telefontorvet.

Lissi Andersen, restauratør, oprindeligt fra Hornslet (født 25. juni 1940), er død. Arkivfoto: Jyllands-Posten

I 2022 kom entreprenante Tom Hvas Rasmussen ind som medejer af det gamle værtshus, og han fortalte, at Lissi Andersen skulle blive som medejer af værtshuset ligeså længe hun havde lyst, noget som varede til starten af i år, hvor hun officielt trak sig som ejer af værtshuset ifølge CVR-registret.

Værtshuset ”Hos Anders” oplyser i sit facebook-opslag, at man vil oplyse nærmere omkring bisættelsen.