Fortsæt til indhold

Billund-boss advarer: Staten bør ikke hjælpe Aarhus Airport

Billund Lufthavn kan ikke acceptere, at staten hjælper med at drive kommerciel lufthavn i Østjylland, siger direktør til medie.

Samfund

Statslig hjælp eller nedlukning.

Det er de muligheder, hovedaktionæren bag Aarhus Airport, Aarhus Kommune, arbejder med, hvis lufthavnen ikke lander en aftale med amerikanske Fairchild.

Det kunne Din Avis afsløre onsdag, hvor sagen blev debatteret på et møde i Erhvervs- og Økonomiudvalget, som samtlige byrådsmedlemmer var inviteret til.

Nyheden er blevet bemærket hos konkurrenterne i syd i Billund Lufthavn, og særligt idéen om at staten skulle give en hjælpende hånd, opponnerer direktør Jan Hessellund mod.

»Jeg har den position, at Billund Lufthavn ikke på nogen måder kan acceptere, at staten går ind i en løsning med Aarhus Airport, hvis den skal fortsætte den aggressive måde at drive ruteudvikling og civil luftfart på,« siger Jan Hessellund til branchemediet Check-in.dk.

Aarhus-borgmester Anders Winnerskjold (S) slog onsdag fast, at han stadig håber på, at forhandlingerne med Fairchild bærer frugt.

Borgmesteren har allerede været i dialog med staten, men vil ikke konkret fortælle, hvad han forestiller sig, at staten skal bidrage med. Han lægger dog vægt på, at staten allerede er i området, idet Forsvaret har arealer ved lufthavnen i Tirstrup.

»Når staten har engagement derude, så har jeg en forpligtelse til at forberede staten på, at vi har en lufthavn i åbenlyse udfordringer. Derfor skal vi have en diskussion af, om det er så vigtig en infrastruktur, at staten også skal have øjne på det.«

Så det handler ikke om, at du skal have hatten i hånden og spørge, om de vil hjælpe med at understøtte selve den kommercielle lufthavn?

»Jeg tror ikke, jeg kan be- eller afkræfte de scenarier, vi arbejder på med staten på nuværende tidspunkt.«

Til Check-in.dk siger Billund-direktøren, at han godt kan finde ræson i, hvis staten vil varetage forsvarsinteresser i Tirstrup. Han kan også acceptere en videreførelse af civil luftfart, men så skal det være på det niveau, det har i dag, fastslår han.

Ellers vil vestdanmarks største lufthavn reagere og kræve et møde med staten.

»Det skal være sådan, at det ikke i sidste ende bliver staten, der konkurrerer med kommunerne,« siger han til Check-in.dk.