Fortsæt til indhold

Solgt for 74 millioner kroner: Stor erhvervsejendom i Stilling skifter hænder

Knap et år efter Toprents tidligere firmadomocil blev sat til salg er det lykkedes EDC Erhverv at sælge den mere end 10.000 kvm. store ejendom på Niels Bohrs Vej i Stilling - til udbudsprisen på 74 millioner kroner, vel at mærke.

Samfund
bo

Toprents tidligere firmadomicil på Niels Bohrs Vej 34 i Stilling har fået ny ejer. En udenlandsk investor har købt ejendommen til den udbudte salgspris på 74 mio. kroner.

Ejendommen blev sat til salg for 74 mio. kroner hos EDC Erhverv i februar sidste år efter at den tidligere lejer – Toprent – i 2024 besluttede at afvikle alle aktiviteter.

Ejendommen, der blev opført af Kruse Ejendomme i 2017, er på knap 10.700 kvadratmeter og indeholder blandt andet kontorer i to plan på 1840 kvadratmeter, hall, stor kantine og konferencelokaler. Dertil kommer et lager på cirka 8.850 kvadratmeter inddelt i flere mindre haller og forsynet med porte.

»Vi har været meget tilfredse med ejendommen, der er opført i god kvalitet og har en attraktiv placering. I mange år har Toprent været en tilfreds lejer, men efter de har afviklet deres aktiviteter, besluttede vi at tidspunktet var det rette til at sælge ejendommen,« oplyser Jürgen Meißner, der er CEO i Kruse Ejendomme.

Vi oplever stor efterspørgsel på moderne og tidssvarende erhvervsejendomme som denne, hvor beliggenhed og faciliteter spiller sammen.
Mads Bjerrum Christensen, industrichef, EDC Erhverv

Ifølge industrichef Mads Bjerrum Christensen fra EDC Erhverv Poul Erik Bech Aarhus, som har formidlet salget, er der stor interesse for tidssvarende ejendomme som den på Niels Bohrs Vej.

»Det er en ny, moderne ejendom fra 2017, og derfor har der også været god interesse for ejendommen. Vi oplever stor efterspørgsel på moderne og tidssvarende erhvervsejendomme som denne, hvor beliggenhed og faciliteter spiller sammen. Ejendommen på Niels Bohrs Vej 34 ligger lige ved motorvej E45 og tæt på jernbanenettet og tæt på Danmarks største containerhavn i Aarhus, der udgør store dele af det danske containermarked, så placeringen for sådan en logistikejendom fås ikke meget bedre. Desuden egner ejendommen sig til mange typer virksomheder og derfor bør der også være stor efterspørgsel fra lejere, der søger en præsentabel ejendom på en rigtig attraktiv placering, understreger han og tilføjer, at det er nu, man skal slå til, hvis man går med overvejelser om at sælge moderne og velbeliggende ejendomme i Østjylland.

»Den store efterspørgsel er en kombination af, at nybyggeriet i Aarhus og omegn har været begrænset de sidste år, og at ældre industriområder, som for eksempel området ved Åbyhøj konverteres til boligområder, hvilket sænker udbuddet yderligere. I øjeblikket er der heller ikke udlagt erhvervsarealer til at opføre nye lager- og logistikejendomme i Skanderborg Kommune, så vi forventer at den store interesse for moderne, tidssvarende lokaler vil forblive intakt og måske endda stige i løbet af 2026,« forklarer Mads Bjerrum Christensen.