Fortsæt til indhold

Over 1250 husdyr blev dræbt i ulveangreb sidste år

Ifølge TV 2's beregninger betalte staten mere end 36 millioner kroner i kompensation for ulveangreb i 2025.

Samfund
/ritzau/

Flere end 1200 husdyr i Danmark blev dræbt i ulveangreb i løbet af 2025.

I kompensation kostede det staten over 36 millioner kroner.

Det skriver TV 2, der har fået en opgørelse fra Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø.

Kompensationen blev givet for 1239 dræbte får, 32 kreaturer, 5 heste, 8 geder og 1 vædder. Kreaturer dækker over dyr som køer, tyre og kalve.

Dyrene blev dræbt under samlet 239 ulveangreb.

Beregningen af kompensationen har TV 2 lavet på baggrund af oplyste takster for dræbte husdyr.

Styrelsens kompensation er forskellig i størrelsen og varierer fra dyr til dyr.

Antallet af dræbte dyr i ulveangreb gør ”betydeligt indtryk” på minister for natur og dyrevelfærd Christian Rabjerg Madsen (S).

Til TV 2 siger han, at løsningen særligt bliver at etablere flere ulvesikrede hegn, da ”ulven er her”, og at ”det er et vilkår”.

I løbet af vinteren og foråret 2025 og 2026 har der været en række hændelser i området omkring Oksbøl, Vejers og Blåvand.

Her er det blevet rapporteret, at ulve har haft opsøgende adfærd og har udvist manglende skyhed over for mennesker.

På et borgermøde i Oksbøl i marts, indkaldt af Styrelsen for Grøn Arealomlægning og Vandmiljø (SGAV), lød en anbefaling til de cirka 120 fremmødte, at børn under ti år ikke bør færdes alene i områder, hvor der er ulve.

Naturstyrelsen har desuden fået tilladelse til at skyde ulve på styrelsens arealer ved Oksbøl. Tilladelsen blev givet i februar.

På Naturstyrelsens arealer i området har Naturstyrelsen mulighed for at regulere alle ulve, der kommer inden for 30 meter af mennesker. Derudover får Naturstyrelsen på statens tilstødende arealer mulighed for at regulere ulve, der er i umiddelbar nærhed af Oksbøl, Blåvand og Vejers.

Se video: