Kommunen trykker på startknappen til nye sommerhuse
Konkrete planer for et nyt sommerhusområde ved Holme lidt uden for Ebeltoft er nu for alvor sat i gang, men kommunen har travlt.
Erhvervs- og Planudvalget i Syddjurs Kommune med den konservative Kasper Kolstrup Møller i spidsen godkendte onsdag 12. august at sætte arbejdet med en lokalplan i gang, som på sigt kan give plads til omkring 14 nye sommerhusgrunde ved Holme Strand.
Planerne for området er dog ikke nye. Allerede i 2019 blev området udpeget som et muligt sommerhusområde i et landsplandirektiv fra staten. Dermed blev der åbnet mulighed for op til 23 sommerhuse.
I Syddjurs Kommunes Kommuneplan 2020-2032 blev området efterfølgende udlagt til sommerhuse. Nu skal en lokalplan gøre det muligt at føre kommuneplanens intentioner ud i livet.
Det er to private lodsejere og en bygherre, der har taget initiativ til projektet. Bygherren har foreløbig udarbejdet en plan for området, som viser mulighed for cirka 14 sommerhusgrunde. Det endelige antal skal blandt andet vurderes i forhold til behovet for veje og fælles friarealer.
Tidspres
Området ligger i forlængelse af det eksisterende sommerhusområde ved Holme Strand, og kommunens administration vurderer, at det vil kunne indpasses i landskabet med hensyn til natur, landskab og trafik.
Der er også fokus på håndteringen af regnvand. Et lavere areal nord for området kan muligvis bruges til et regnvandsbassin, hvis det viser sig at være den bedste løsning.
Tiden er dog en vigtig faktor. Muligheden for at etablere sommerhuse blev givet med landsplandirektivet fra 2019, men den skal være omsat til en vedtaget lokalplan senest i september 2027. Ellers bortfalder muligheden.
Kommunen forventer at kunne sende et forslag til lokalplanen til politisk behandling i slutningen af 2026. Hvis processen og den efterfølgende høring forløber som planlagt, kan den endelige lokalplan være vedtaget inden sommerferien 2027.
læser
Letbanens store comeback er som en dårlig film med mange rådyr
lige nu