Sædbank politianmeldt: Minister kalder branchen »det vilde vesten«
Sæd fra mindst 81 donorer hos sædbank med afdeling i Aarhus er blevet brugt til ulovligt mange graviditeter
Sæd fra mindst 81 donorer hos European Sperm Bank er blevet brugt til at gøre flere danske kvinder gravide, end loven tillader.
Det viser dokumenter, som DR har fået aktindsigt i.
European Sperm Bank, der blandt andet har en afdeling i Guldsmedgade i Aarhus, og er en af verdens største sædbanker, blev sidste år politianmeldt af Styrelsen for Patientsikkerhed. Nu oplyser sundhedsminister Ida Auken (S) til DR, at også andre danske sædbanker er blevet politianmeldt.
»Der har været så meget rod med de sædbanker. Jeg tænker, om det nærmest har været det Vilde Vesten. De har i hvert fald opført sig sådan,« siger hun til DR.
I Danmark må sæd fra én donor højst bruges til at gøre 12 kvinder gravide. Grænsen skal blandt andet begrænse risikoen for indavl og for, at en uopdaget arvelig sygdom bliver spredt til mange børn.
Ifølge DR er sæd fra de 81 donorer blevet brugt til for mange kvinder siden 2013. I det mest omfattende tilfælde er sæd fra den samme donor blevet brugt til at gøre 30 danske kvinder gravide.
Derudover er 105 donorer fra før 2013 blevet brugt til flere børn end den daværende anbefaling. De tilfælde er dog ikke en del af politisagen, fordi grænsen på det tidspunkt ikke var fastsat ved lov, men blot en anbefaling.
Sundhedsministeriet vil ikke oplyse, hvilke andre sædbanker der er politianmeldt, eller hvad anmeldelserne drejer sig om.
Styrelsen for Patientsikkerhed er samtidig i gang med et større eftersyn af hele fertilitetsområdet. Når det er afsluttet, vil regeringen vurdere, om der er behov for at stramme lovgivningen og tilsynet.
»Man kan ikke altid sikre sig mod, at der er brodne kar, men nu bliver der i hvert fald ryddet op,« siger Ida Auken til DR.
European Sperm Bank oplyser til DR, at virksomheden ikke er blevet kontaktet af politiet og derfor ikke kan kommentere anmeldelsen nærmere. Sædbanken erkender, at kontrolsystemerne på fertilitetsområdet tidligere ikke var tilstrækkeligt robuste, men understreger, at kontrollen siden er blevet forbedret.
læser
lige nu