Opkøbte virksomhed: Nu er håndværkerbutik åbnet i nyt navn
Den tidligere Brdr. Kier butik er blevet en del af Lemvigh-Müller.
Lemvigh-Müller har slået dørene op til sin nye håndværkerbutik i Skanderborg. Den tidligere Brdr. Kier-butik blev en del af Lemvigh-Müller efter virksomhedens opkøb tidligere på året. Overgangen blev markeret med en åbningsfest for kunder, medarbejdere og leverandører.
Det oplyser Lemvigh-Müller i en pressemeddelelse.
Med åbningen styrker Lemvigh-Müller sin lokale tilstedeværelse og giver håndværkere i Skanderborg-området adgang til et bredt sortiment inden for el, vvs, værktøj og relaterede produkter.
Butikschef Martin Gadeberg Soerensen oplyser, at virksomheden bygger videre på det lokale kendskab og de relationer, der allerede er i butikken, og kombinerer det med Lemvigh-Müllers sortiment, rådgivning og services.
»Vi er rigtig glade for nu for alvor at kunne byde kunderne velkommen som Lemvigh-Müller. Vi bygger videre på det lokale kendskab og de relationer, der allerede er i butikken, og kombinerer det med Lemvigh-Müllers brede sortiment, faglige rådgivning og services,« siger butikschefen i pressemeddelelsen.
Kunderne har desuden mulighed for at benytte ekspreslevering og mødefaciliteter i butikken.
Ved åbningsfesten den 23. september deltog 22 leverandører, som præsenterede nye produkter og løsninger.
Martin Gadeberg Soerensen fortæller, at formålet er at gøre hverdagen nemmere for håndværkerne i området.
»De skal hurtigt kunne få de produkter, den rådgivning og de services, de har brug for.«
Den nye butik har adresse på Danmarksvej 32G i Skanderborg.
læser
lige nu