René stopper: »Nu skal de finde en ny til verdens bedste skoleleder-job«
»Det er jo supersvært, fordi jeg er enormt glad for at være på skolen,« siger afgående skoleleder.
I otte år har han stået i spidsen for Søndervangskolen i Hammel, men nu har skoleleder René Baltzer Guldbrandsen sat en slutdato på.
31. december stopper han.
»Der er ikke noget drama,« skynder han sig at slå fast.
»Jeg har bare arbejdet med det her i mange år, så nu stopper jeg, sunder mig lidt og ser om der er noget andet spændende, jeg kan finde på, inden folkepensionen,« siger René Baltzer Guldbrandsen, der runder 64 år til januar.
Han har endnu ingen idé om, hvad hans næste job skal være.
»Det er ikke, fordi jeg skal ud og have en ny karriere. Det bliver noget med lidt mere ro på – noget, der ikke fylder helt så meget som skoleleder-jobbet. Og jeg skal altså heller ikke være skoleleder et andet sted. Så var jeg bare blevet, hvor jeg er. Man finder nemlig ikke et bedre skoleleder-job. Det er jo også det, jeg har skrevet ud til forældrene: ’Nu skal de finde en ny til verdens bedste skoleleder-job.«
Det er derfor heller ikke uden »en vis vemod«, han takker af.
»Det er jo supersvært, fordi jeg er enormt glad for at være på Søndervangskolen. Jeg er både glad for samarbejdet med medarbejderne, forældrene, eleverne, skolechefen og forvaltningen,« siger den afgående skoleleder, der ikke lægger skjul på, at han også har fire børnebørn, som han gerne vil se noget mere til.
Skolechef Karina Corneliussen er i gang med at lave ansættelsesudvalg og involvere medarbejdere i processen med at finde en ny skoleleder til Søndervangskolen.
læser
Fædre laver patruljegruppe efter overfald på kvinder: Politiet advarer imod lokale vagtværn
lige nu