Kom med din mening: Hvordan skal fremtidens sundhedsvæsen se ud?
Sundhedsreformen lægger op til, at flere tilbud skal tættere på borgerne, men det stiller også større krav til samspillet mellem hospitaler, kommuner og praktiserende læger.
Hvordan skaber vi bedre sammenhæng mellem hospital, egen læge og kommune? Og hvad er vigtigst for borgerne, når fremtidens sundhedsvæsen skal indrettes?
Sundhedsvæsenet står over for store forandringer. Med sundhedsreformen skal flere sundhedstilbud rykke tættere på borgerne, og samarbejdet mellem hospitaler, kommuner og praktiserende læger skal styrkes.
Og hvad skal der så til for at skabe et mere nært og sammenhængende sundhedsvæsen i Aarhus og på Samsø?
Det spørgsmål vil Sundhedsråd Aarhus gerne have borgernes hjælp til at besvare. Derfor inviterer sundhedsrådet alle interesserede borgere og repræsentanter for patient- og interesseorganisationer til en workshop mandag 9. november klokken 16-18 på Savværket i Højbjerg.
Det fremgår af en pressemeddelelse.
»Vi kan lave nok så mange planer for fremtidens sundhedsvæsen, men hvis de skal gøre en forskel, skal vi også lytte til dem, der bruger sundhedsvæsenet. Borgerne oplever, hvor tingene fungerer godt, og hvor der er udfordringer. Den viden har vi brug for, når vi skal skabe et sundhedsvæsen, der hænger bedre sammen og kommer tættere på hverdagen,« siger Purnima Erichsen (K), der er formand for Sundhedsråd Aarhus, i pressemeddelelsen.
Borgernes erfaringer i centrum
På workshoppen får deltagerne mulighed for at dele deres erfaringer, ønsker og idéer til fremtidens sundhedsvæsen.
Det kan for eksempel handle om, hvordan man som patient oplever overgangen mellem hospital, egen læge og kommune, hvilke sundhedstilbud der med fordel kan være tættere på hjemmet, eller hvad der skal til for at skabe bedre sammenhæng i et behandlingsforløb.
Du behøver hverken have et indgående kendskab til sundhedsreformen eller på forhånd have tænkt i konkrete løsninger. Det vigtigste er ens lyst til at dele sine perspektiver.
»Vi ved, at der er mange forskellige behov og hensyn. Det, der fungerer godt for en person, fungerer ikke nødvendigvis for en anden. Derfor håber jeg, at mange forskellige borgere og organisationer vil deltage og fortælle os, hvad der er vigtigt for dem. Jo flere perspektiver vi får med, jo bedre grundlag har vi for at tegne stregerne til fremtidens sundhedsvæsen,« siger Purnima Erichsen.
Input fra workshoppen vil indgå i det videre arbejde med Sundhedsråd Aarhus’ første nærsundhedsplan.
Deltagelse er gratis, og alle interesserede borgere og organisationer er velkomne. Der er plads til 150 deltagere, og tilmelding sker efter først til mølle-princippet. Hver organisation kan tilmelde op til to repræsentanter.
Der serveres kaffe og kage.