Fra Norddjurs til landsholdet: Lokale håndboldtalenter klar til at shine i sandet i rødt og hvidt
Casper Hebsgaard Mortensen og Mikkel Mathiesen Scaglione får international debut på landsholdet i beach handball Global Tour.
Når OL er overstået den 11. august, venter en ny spændende udfordring for danske håndboldfans.
Fra den 15.-16. august deltager både kvinde- og herrelandsholdet i beach handball i IHF Beach Handball Global Tour i Cadiz, Spanien.
Her skal Danmark møde Portugal, Tyskland og værtslandet Spanien i en firenationers turnering.
To ungersvende fra fra Nørre Djurs HKs elitesatsning, det nyoprykkede Norddjurs Håndbold i 1. division, Casper Hebsgaard Mortensen og Mikkel Mathiesen Scaglione, er begge udtaget til herrelandsholdet for første gang og får nu chancen for at vise deres evner på den internationale scene på en strandhåndboldbane.
Mor verdensmester
Casper Hebsgaard Mortensen har de seneste sæsoner vist sine store evner i målet hos Norddjurs Håndbold, mens Mikkel Mathiesen Scaglione har tryllet på venstre fløj, hvor han har været en uhyre sikker afslutter med et væld af skudvarianter som varemærke.
Hvis efternavnet lyder bekendt, er det ikke skudt ved siden af. Mikkel Mathiesen Scagliones søster er landsholdsspilleren Julie Mathiesen Scaglione, der pt. genoptræner efter en knæskade og efterfølgende operation, som har betydet, at stortalentet ikke er med ved OL I Paris.
De to søskendes mødrene ophav er Lone Mathiesen, selv tidligere landsholdsspiller, og med, da Danmarks håndboldkvinder vandt guld ved VM-slutrunden i 1997 i Tyskland.
Danmarks kampe under Global Tour vil blive streamet på IHF Competitions’ YouTube-kanal. Så der bliver rig lejlighed til følge de to talenters udfoldelser i sandet.
Lærke og Nielsen fra TRIF
To andre tidligere lokale spillere, William Lærke og Christian Nielsen, er også med på landsholdet. Duoen begyndte i de unge år med at spille håndbold i TRIF, før de skiftede til HEI.