Kaldte Heunicke »mordersvin« på gaden: »Det mener jeg, han er«
Kent Nielsen kalder sig selv for folkejournalist, da han er drevet af at stille alle de spørgsmål, som pressen ikke tør stille.
Politiet har sigtet den mand, Kent Nielsen, som i august fortalte miljøminister Magnus Heunicke, hvad han mener om ham.
Det skete i Ebeltoft, som Kent Nielsen var kørt til sammen med sin hustru.
Hun skulle i Matas, og det var derfor tilfældigt, at Kent Nielsen pludselig befandt sig samme sted som Magnus Heunicke, fortæller han.
Han har altså ikke bevidst opsøgt ministeren, der var i byen, fordi hans ene datter skulle begynde på en efterskole i området.
Mødet mellem de to mænd endte med, at Magnus Heunicke gik ind i en boghandel, efter at Kent Nielsen havde filmet ham, mens han stillede spørgsmål relateret til Covid-19 og vacciner.
Delt på Facebook
Heunicke blev kaldt for ”mordersvin”, ligesom Kent Nielsen spurgte hustruen, hvordan det er at være sammen med en morder. Videooptagelsen blev efterfølgende delt på Kent Nielsens Facebook-side, og det har nu resulteret i, at politiet har sigtet ham for æreskrænkelse, fortæller Kent Nielsen.
»Jeg kalder ham konsekvent og med vilje ting som ’landsforræder’ og ’morder’, for det mener jeg, at han er. Jeg gør det, fordi jeg vil have en sandhed frem, som ingen andre - hverken pressen eller myndighederne - vil have frem,« siger Kent Nielsen som en reaktion på sigtelsen.
Der er faktisk tre stort set identiske sigtelser, da Kent Nielsen har mødt Magnus Heunicke flere steder i landet og hver gang kaldt ham ting, som ifølge politiet altså muligvis er over grænsen og i strid med straffeloven.
Det skal Anklagemyndigheden nu vurdere, om den er enig i, så der kan rejses en eventuel tiltale. For nuværende er Kent Nielsen udelukkende sigtet, mens politiet fortsætter sin efterforskning.
Er du klar til at tage den hele vejen i retten, hvis det kommer dertil?
»Det er jeg. Jeg ville som sagt ikke sige de her ting, hvis ikke jeg mente hvert ord. Hvis jeg skal i retten og afhøres, er det en mulighed for at forsvare mig og tale højt om min sag,« siger Kent Nielsen.
»Jagten på sandheden«
Kent Nielsen har tidligere fortalt i et interview med TV2-podcasten ’Dato’, at han har gjort det til ”sin ting” at konfrontere landets politikere på åben gade, ligesom det var tilfældet i Ebeltoft 11. august.
Han har foruden Magnus Heunicke konfronteret statsminister Mette Frederiksen, Lars Løkke Rasmussen og Anders Fogh Rasmussen.
Kent Nielsen er drevet af en jagt på sandheden, forklarer han, for han er overbevist om, at politikerne holder informationer skjult for befolkningen, når det drejer sig om Covid-19 og diverse vacciners bivirkninger.
»Det er skuffende, at medierne ikke tager det her op. I andre lande bliver der forsket i de her påståede vacciner og den overdødelighed, de har medført, men i Danmark er der total tavshed. Jeg har prøvet at melde det til politiet, men de gør intet. Jeg betragter mig selv som en desperat mand, der prøver at stille de rigtige spørgsmål, fordi andre ikke gør,« forklarer Kent Nielsen.
Tidligere dømt
Han er ikke enig i, at hans konfrontationer kan betragtes som chikane.
Om det vitterligt er æreskrænkelse, lader han andre om at vurdere.
»Så må vi se, hvad der sker. Magten er ikke tredelt i Danmark, når politikerne styrer politiet og pressen,« fastslår folkejournalisten, der i forvejen er idømt en straf på 50 dages ubetinget fængsel for trusler imod Magnus Heunicke.