Fortsæt til indhold

Skejby Centret er blevet solgt

M+ Ejendomme har købt Skejby Centret i det nordlige Aarhus

Aarhus
ksa

Horsens-virksomheden M+ Ejendomme, der er en del af Casa Group - har købt det etablerede bydelscenter i Skejby - Skejby Centret - med intentionen om at videreudvikle centeret og området omkring.

M+ Ejendomme er stiftet af Michael Antitsch Mortensen, som pludseligt døde efter et hjertestop i januar.

Centret rummer godt 8.500 kvadratmeter udlejningsareal, oplyses det i en pressemeddelelse.

»Vi er meget tilfredse med handlen. Bydelscenteret byder på en masse muligheder og har et stort udviklingspotentiale, som vi glæder os til at være med til at videreudvikle i samarbejde med nuværende og fremtidige lejere,« fortæller Peter Heide Wessel, der er CEO hos M+ Ejendomme.

Bettina Antitsch Mortensen har overtaget formandsposterne i bestyrelserne i M+ koncernen, der omfatter selskaberne M+ Ejendomme, M+ Invest samt Stenhøj Husene og Hybel. Det skete efter hendes mand Michael Antitsch Mortensens død den 31. januar 2022, som følge af et pludseligt hjertestop under en forretningsrejse til Schweiz. Pressefoto

»I den indledende dialog med enkelte lejere og øvrige interessenter, som vi har haft under salgsprocessen, har vi oplevet stor opbakning til at fortsætte udviklingen af centeret, og vi ser meget frem til at sætte arbejdet i gang,« uddyber Peter Heide Wessel.

Skejby Centret er omkranset af et større boligområde, hvor der er i omegnen af 80.000 kvadratmeter boligejendom under opførelse.

Ifælge JP Horsens er sælgeren af Skejby Centret det Middelfart-baserede selskab European Properties, som er ejet af Jens Belling via selskabet Belling Holding. European Properties har ønsket at sælge Skejby Centret til en lokal køber, som kan bidrage til videreudvikling af centret og området omkring, hvor kundegrundlaget er stigende.

»Sagen har været interessant for flere investorer, hvilket jeg ser som et udtryk for den høje efterspørgsel på lejemål i udviklingsområder. De høje huslejeniveauer centralt i byerne får lejerne til at søge mod mindre centrale lokationer som denne i Skejby, hvilket også tiltrækker investorerne,« siger erhvervsmægler Klaus Holmstoel i en pressemeddelelse fra Colliers, der har stået bag salget.