Rådmand om ny pris: »Børn og unges mistrivsel er et ægte problem«
Anders Winnerskjold (S) ser frem sig til at uddele Idun-prisen for at hylde byens frivillige, der yder en aktiv indsats for at understøtte børn og unges trivsel.
»En hyldest til de frivillige kræfter, der gør en aktiv forskel for sårbare og udsatte aarhusianere.«
Sådan lyder motivationen for at stifte en ny pris, der er blevet døbt Idun-prisen - opkaldt efter ungdommens gudinde i den nordiske mytologi.
I år er der netop fokus på ungdommen med den nystiftede pris, hvor det er meningen, at der hvert år er et nyt tema indenfor socialområdet. Et område, Anders Winnerskjold (S) er rådmand for.
I år er temaet ”Børn og unges mentale trivsel”, og der er i den grad tale om et højaktuelt emne.
Flere eksperter og politikere kalder det ligefrem for en trivselskrise, og for ganske nylig har regeringen nedsat en trivselskommision efter stigende udfordringer med mistrivsel blandt børn og unge.
Så sent som i onsdags var unges mentale sundhed og trivsel på byrådets dagsordenen, hvor byrådspolitikerne er ved at danne sig et overblik over en forståelse af problemet i Aarhus Kommune.
»Børn og unges mistrivsel er et ægte problem, og det synes jeg faktisk er lidt af en katastrofe i et land som Danmark,« siger Anders Winnerskjold til Din Avis Aarhus.
Hvor ser du mistrivsel i din dagligdag som rådmand?
»Det gør jeg flere steder. Jeg har været ude og besøge tilbud, hvor jeg har snakket med unge mennesker, som er meget, meget syge med spiseforstyrrelser og andre psykiske udfordringer. Og så møder jeg mange familier, der modtager vores specialiserede tilbud i forskellige grader i social- og beskæftigelsesforvaltningen. Det sker typisk, fordi deres børn er i markant mistrivsel og har forskellige diagnoser. Jeg møder forældre i systemet, der dybt frustrerede over, at deres børn har det så dårligt og ikke går i skole, og derfor må de gå hjemme hos dem og kan ikke passe deres arbejde. Det er ret dårligt for et familieliv med forældre, der også kan knække nakken på det her og er i krise,« siger Winnerskjold og peger på, at kommunens udgifter til tabt arbejdsfortjeneste er stukket helt af og er fordoblet over de seneste tre år.
I juli i år kom det frem, at udgifterne til børn og unge i mistrivsel er så voldsomme, at Aarhus Kommune har været nødsaget til at træde hårdt på den økonomiske bremse.
Flere afdelinger under social- og beskæftigelsesforvaltningen måtte indføre stop for udgifter og ansættelse på trods af, at man ellers havde fået en ekstra bevilling på 115 millioner kroner for at håndtere et ekstra pres på det specialiserede socialområde. Alligevel er der udsigt til en budgetoverskridelse på 64 millioner kroner.
»Kommunens økonomi bliver ekstremt presset, fordi det ganske enkelt er dyrt at have flere folk inde i vores system. Det vigtigste er dog, at vi får kigget på vores system, så vi kan hjælpe tidligere og forebygge, så færre børn og unge ender i psykiatrien. Både fordi vi synes, det er det rigtige at gøre, men også fordi vi tror på, at der er noget økonomi forbundet med det,« forklarer Anders Winnerskjold.
Men det handler også om at få rettet opmærksomheden på andre initiativet i dagligdagen.
»Jeg synes, det er vigtigt at gøre noget konkret ved at stifte en pris, hvor vi fokuserer på at hylde nogle af dem, som gør en ret stor forskel. Og synliggøre, hvad der er af tilbud for børn og unge i Aarhus,« siger Anders Winnerskjold.
Kandidater, der kan komme i betragtning til Idun-prisen 2023, er foreninger eller personer med tilknytning til foreninger, som gør en aktiv indsats for at understøtte børn og unges trivsel.
»Jeg har den dybeste respekt for folk, som bruger deres fritid på at hjælpe andre. Og forskning viser jo, at det fede ved frivillighed er, at folk også bliver glade af at være frivillige,« siger rådmanden.