Fortsæt til indhold

Toppolitiker får »upassende« spørgsmål i AGF-podcast

Peter Skaarup så gerne, at Frederik Tingager kom på landsholdet.

Aarhus
ksa

Michael ”Jøden” Christiansen er kommet hjem fra sin badeferie i Thailand, og han og Sture Sandø har fået besøg af en ny gæst i Hvid Røg-studiet. Det er Danmarksdemokraternes næstformand, aarhusianer og ikke mindst AGF-fan Peter Skaarup, som kan afsløre, at Lars Fournais er gammel centerforward med mål i støvlerne for Brabrand IF.

Peter Skaarup er vokset op i Brabrand og inkarneret AGF-fan. på pressemødet. Fredag den 11. august 2023.

Politikeren er nemlig vokset op i Aarhus-forstaden.

Derudover bliver det også til en snak om opdragelse af børn, Frederik Tingager på landsholdet, fodbold som samlingspunkt på Borgen og ikke mindst Skaarups holdning til VAR og straf. Michael ”Jøden” Christiansen kommer i den forbindelse med det ifølge ham selv upassende spørgsmål:

»Bliver du lidt gladere, når det er en udlænding, der bliver udvist?«

Den smalle sejr over Hvidovre afføder traditionen tro et opkald til Frej Elbæk Schjeldal, der ikke tror på udsolgt pokalesemifinaler og at AGF overhovedet kommer i en pokalfinale.