Husk havrefras, leverpostej og ... blodtryksmåling
På indkøbsturen i Bilka i Tilst kan du nu få målt dit blodtryk. Initiativet skal nedbringe antallet af stroke-tilfælde i Danmark.
Når du udfylder din dosmerseddel næste gang, kan du mellem »Kærgården« og »opvasketabs« lige klemme »blodtryksmåling ind«.
I hvert fald, hvis du handler i Bilka i Tilst. Det skriver Salling Group i en pressemeddelelse.
Et samarbejder mellem Salling Group, Salling Fondene og Hjernesagen skal nemlig nedbringe antallet af stroke-tilfælde. På sigt håber Salling Group at initiativet bliver landsdækkende og selvbetjent i Bilka- og Føtex-varehuse.
»I en travl hverdag kan det være svært at huske sig selv på at få blodtrykket kontrolleret, men det er altså vigtigt. Man kan ikke selv mærke, hvis ens blodtryk er forhøjet, og i Hjernesagen anbefaler vi, at alle voksne over 50 år jævnligt får målt deres blodtryk og tager kontakt med deres læge, hvis det er forhøjet,« forklarer Tue Byskov Bøtkjær, landsformand i Hjernesagen.
»Stroke« dækker over blodpropper og blødning i hjernen. Noget, der rammer flere end 12.000 danskere årligt. Heraf lider flere end 3.000 en for tidlig død.
Initiativet blev lanceret tirsdag den 7. maj, som er den landsdækkende stroke-dag. I første omgang i Bilka i Tilst. Den 25. maj følger Bilka i Ishøj trop. Tilbuddet om blodtryksmåling vil foregå på faste dage.
»Kunderne besøger hver uge vores danske butikker næsten 7 millioner gange, og det gør indkøbsturen til et helt oplagt sted at tale om sundhed. Tilbuddet om blodtryksmåling er et ønske om at gøre det sundere valg i hverdagen lettere, når man helt bogstaveligt på sine faste indkøbsture kan gå direkte fra frugt og grønt med de nøglehulsmærkede produkter over til blodtryksmåleren,« fortæller Louise Gade, direktør for People, Culture & Sustainability i Salling Group.
Det er uddannede sygeplejersker, der står for at måle kundernes blodtryk, og de vil kunne rådgive, hvis målingen afviger fra det sunde leje.
»Vi håber, at rigtig mange vil benytte sig af det nye tilbud, så vi kan få bragt det alt for høje antal stroke ned. Jævnligt at bruge få minutter af indkøbsturen på en blodtryksmåling kan for mange danskere vise sig at være livreddende,« siger Louise Gade.
Det er ejeren af Salling Group, Salling Fondene, der med en donation på 2,6 mio. kr. har finansieret initiativet. Det er kvit og frit for kunderne at få foretaget en blodtryksmåling.