Landsdækkende sportskæde åbner ved åen: »Vi har ledt efter de helt rigtige lokaler i flere år«
På fredag åbner en helt ny type løbebutik midt i Aarhus med fokus på rådgivning, længerevarende konsultationer og sundhedsfaglig klinik.
I nyrenoverede lokaler lige ved siden af Magasin slår sportskæden Kaiser Sport & Ortopædi - forkortet KSO - på fredag dørene op for en ny butik, hvor løbere er målgruppen.
Der er tale om en kombination af en traditionel butik med salg af løbesko og en sundhedsfaglig klinik med fysioterapeuter ansat med specialviden om bevægelsesapparatet og skadesforebyggelse.
Derfor kan man hos KSO både købe sko og sportsudstyr og få specialiseret rådgivning om, hvordan man passer bedst muligt på sin krop, når man er aktiv.
»Når du træder ind af døren hos os, tager vi i første omgang en god snak med dig om dine ønsker og behov. Herefter kan du få en gratis gennemgang af din krop med blandt andet en biomekanisk screening og en 3D-scanning af dine fødder. Baseret på det anbefaler vi de løbesko, der passer bedst til din krop, ligesom vi kan pege på andre tiltag som fysioterapi eller fodindlæg, hvis gennemgangen viser, at det kan være en hjælp for dig og din krop,« forklarer butikschefen i den nye butik, Stefan Mølgaard i en pressemeddelelse.
Succesfuldt koncept
KSO-butikken i Jyllands hovedstad er den niende i rækken af såkaldt KSO-huse, og faktisk har kæden i flere år været på udkig efter den helt rigtige lokation i Aarhus.
»Vi har haft besøg af rigtig mange aarhusianere i vores huse i Viborg og Horsens, og vi har været bevidste, om den her efterspørgsel i lang tid. Men der er bare rift om de bedste butikslokaler i Aarhus, og derfor har det taget noget tid for os at komme ind her i byen,« fortæller Kenni Christensen, der er distriktschef i Kaiser Sport & Ortopædi.
«Derfor er vi simpelthen så glade for, at det nu er lykkedes at lande et helt perfekt sted midt i byen her ved åen. Vi har tidligere også kigget lidt på nogle lokaler oppe i gågaden, men deroppe hopper folk lidt hurtigere rundt fra butik til butik, og vi har brug for at have de besøgende lidt længere tid hos os, så vi lærer dem og deres kroppe at kende og kan vejlede dem rigtigt. Nu glæder vi os bare til at møde mange flere aarhusianske løbere og motionister og i det hele taget til at bidrage positivt i bybilledet og hjælpe endnu flere med at finde glæden ved løb og motion.«
I hele åbningsweekenden vil der være masser af aktiviteter i butikken på Åboulevarden 70 med DJ, live-podcast med Aarhus-løber Kristian Uldbjerg og besøg af den aarhusianske maratonrekordindehaver Jacob Simonsen.