Nazister klar til regionsrådsvalg
Jonni Hansen er nazisternes eneste kandidat til Regionsrådet. Han vil have alle andre end de etniske danskere ud af landet
Livet skal gøres surt for alle andre end de etniske danskere. Sådan lyder budskabet fra Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse, som nok er bedre kendt under betegnelsen nazisterne. Flere roskildensere har fået en løbeseddel ind ad døren med overskriften Det Danske Alternativ, påtrykt et hagekors i hjørnet. Budskabet kommer fra Jonni Hansen fra Greve, som er nazistbevægelsens eneste kandidat til regionsrådsvalget, og han ligger ikke skjul på partiets mærkesag.
- Vi vil gerne gøre det så ubehageligt for de fremmede i Danmark, så de forlader landet. Og vi vil gå langt for det, det skal ikke være nogen hemmelighed, siger Jonni Hansen.
- Når vi skal dele penge ud, prioriterer vi pengene, så de kun kommer danskerne til gode.
Men partiet går også til valg på andet end at gøre livet hårdt for, hvad Jonni Hansen betegner som de fremmede.
- Vi vil bevare de lokale sygehuse, så der ikke er 100 kilometer til nærmeste skadestue, siger Jonni Hansen.
Desuden vil nationalsocialisterne arbejde for at bevare dansk produktion og danske arbejdspladser.
Drøm om Folketinget
Jonni Hansen stillede også op til regionsrådsvalget i 2005, men fik kun 611 stemmer, hvilket ikke er nok til en plads blandt regionsrådspolitikerne. Alligevel er kandidaten fortrøstningsfuld i forhold til det kommende valg, men erkender, at det ikke bliver let at få stemmer nok til at komme i Regionsrådet.
- Det ville være et vældigt hop. Det er nogle 1000 stemmer, der skal til. Men vi bliver godt modtaget og folk bakker op, og det har været lettere at samle underskrifter denne gang end sidst.
Partiet har samlet de 50 underskrifter, det kræver at stille op til Regionsrådet og har forventninger om at få stemmer fra både socialdemokratiske og Dansk Folkepartis vælgere.
- Man skal støtte os, hvis man er træt af det bestående og det system, der er lalleglad i forhold til de fremmede. Vores medlemsskare er både intellektuelle, unge og arbejdsløse, siger Jonni Hansen, som synes, det er vigtigt, at partiet stiller op, når der er mulighed for det. Allerhelst ville Jonni Hansen og Danmarks Nationalsocialistiske Bevægelse i Folketinget, men har endnu ikke kunnet samle de omkring 19.000 stemmer, det kræver.