Idrætten sagt op på Kildegården
RIU accepterer effektiviserings-planerne, men er utilfreds med den korte tidsfrist på to måneder.
Roskilde Kommune har opsagt idrætsforeningernes faste lokaler på Kildegården. Det er med andre ord slut med at have fast klubhus i den gamle kassernebygning. Fremover bliver lokalebrugen skruet sådan sammen, at foreningerne skal booke lokale fra gang til gang. I modsætning til at betale fast huleje bliver foreningerne opkrævet gebyrer for brugen.
Ændringen skyldes kommunens ønske om at effektivisere lokalebrugen.
Der igennem søger man at bremse udgifterne til lokaletilskud til foreninger med bopæl i private rammer. Det vil navnlig blive billigere at huse fremtidige foreninger, når man kan placere dem på Kildegården med lejligheds-brug gennem booking-modellen.
Effektivisering
Ifølge kultur- og idrætschef Poul Knopp Damkær er det ikke til muligt at sætte beløbsstørrelser på en mulig besparelse.
- Vi har et ønske om at bruge de offentlige lokaler mest muligt og bruge færrest mulige penge på huslejetilskud til foreninger i private lokaler, siger kultur- og idrætschefen til Roskilde Avis.
- Det kan vi opnå ved at effektivisere brugen af lokalerne på Kildegården. Der har været en del ubenyttede lokaler og lokaler med sjælden brug.
Formand for Roskilde Idræts Union Ove Pedersen accepterer effektiviseringen. Men han er dybt utilfreds med den korte tidshorisont, den sættes i kraft med.
- To måneder er al for kort tid, og det har jeg klaget over. Mange foreninger, herunder RIU selv, har store arkiver og møbler og andre ting. Det er ikke muligt at løse opgaven med at flytte alt dette så hurtigt, siger han.