Kongerne i Sneen, Christina Frandsen
Esbjerg er i øjeblikket rigt repræsenteret på tv-skærmene, da vi har hele to lokale piger med i populære programmer.
Esbjerg er i øjeblikket rigt repræsenteret på tv-skærmene, da vi har hele to lokale piger med i populære programmer. Tuner man ind på DR1 fredag aften, kan man således følge 28-årige Stephanie Ravn Carlsen, der synger af sine lungers fulde kraft i X-factor, hvor hun stadig har muligheden for at nå i finalen. På Kanal 5 kan man følge den 22-årige Christina Frandsen, der deltager i programmet Kongerne i Sneen, hvor man følger otte gode venner, som skal stå på ski og ikke mindst give den gas i Afterski-baren. Lokalavisen har taget en snak med de to lokale kvinder om livet i rampelyset
Hvorfor meldte du dig til programmet?
"Jeg havde været med i Paradise Hotel i 2011, og derfra kendte produk tionen mig. De kontaktede mig så for at høre, om jeg ville være med i Kongerne på Rømø, hvilket jeg gerne ville, og nu gælder det så Kongerne i Sneen. Det er en fed oplevelse, hvor man møder nogle super mennesker, og så giver det én en stor personlig udvikling. Og så prøvede jeg i øvrigt også at stå på ski for første gang."
Hvad håber du at få ud af det?
"Jeg håber på at få nogle personlige udfordringer sammen med nogle dejlige mennesker. At være på tv medfører også mange andre ting, som man ellers ikke ville opleve. Personligt har jeg eksempelvis fået lavet større bryster gratis, da en plastikkirurg havde set mig i Paradise Hotel, hvor jeg kunne "sælge" min partner for 50.000 kr. Det overvejede jeg meget, for så kunne jeg få nye bryster, men jeg sagde nej. Da jeg kom hjem ringede kirurgen og sagde, hun havde set mig og synes, jeg var sympatisk, og at hun gerne ville lave dem uden beregning. Det var jo aldrig sket, hvis jeg ikke havde været med i programmet."
Hvilke tanker har du gjort dig om det at være på tv?
"Rigtig mange. Det handler primært om, hvordan jeg ville blive udstillet, men man må tage det sure med det søde, og jeg har kun oplevet positive ting. Men man kan godt mærke, at folk ser anderledes på én bagefter, og man skal virkelig tænke på både sin familie og sin uddannelse."
Hvad har været det bedste og det værste?
"Det bedste har været at lære alle de mange folk at kende. Derudover at jeg har oplevet en kolossal personlig udvikling, hvor jeg er blevet meget mere selvstændig. Den værste oplevelse er nok, at jeg havde sex på Rømø. Jeg gjorde det ikke for åben skærm, men jeg ville gerne have været det foruden for min selvrespekt om at gøre."
Er der noget, du ville gøre om?
"Sexen på Rømø, men igen, er man voksen til at gøre det, må man også være voksen nok til at leve med det. Men ellers er der intet, jeg ville gøre om. Jeg er blevet fremstillet rigtig fint."