Fortsæt til indhold

Togbro er miljørigtig løsning

Ministeren er stolt over togbroen og fremhæver, at vejlenserne vil spare næsten en halv time, hvis de skal til København

Arkiv
Jeppe Rafn

Togbroen over Vejle Fjord er godt for miljøet. Det mener miljøminister Ida Auken, der nu giver sin holdning til kende i debatten om togbroen over Vejle Fjord. I et skriftligt svar til Lokalavisen Budstikken Vejle minder Ida Auken om, hvorfor der skal bygges en bro: "Fordi vi gerne vil forbinde Danmark og gøre det lettere og mere miljørigtigt for danskerne at rejse rundt i landet."

Intern uenighed i SF

Ida Auken var i sidste uge i Vejle i et andet ærinde. Lokalavisen benyttede sig af lejligheden til at stille hende spørgsmål om togbroen, fordi avisen gerne ville høre miljøministerens holdning til den for tiden varmeste politiske sag i Trekantområdet.
Miljøministerens egne partifæller i Vejle Kommune siger nej til broen, fordi de mener, den vil ødelægge naturen, og de er bekymrede for påvirkningen af strømforholdene og dyrelivet.
SF Vejles byrådsgruppe havde nogle dage før minister-besøget i Vejle sendt en åben invitation til miljøministeren og trafikministeren, der også er SF'er, om at komme til Vejle for at se konsekvenserne af en togbro over Vejle Fjord.

Vil helst svare på mail

Med brevet i hånden spurgte Lokalavisen, om miljøministeren havde tænkt sig at tage imod invitationen fra partifællerne.
"Jeg har ikke set invitationen før, du nu viser mig den," svarede Ida Auken til tydelig overraskelse for SF's lokale partiformand Lone Myrhøj, der sammen med blandt andre Vejles borgmester og viceborgmester stod ved siden af miljøministeren.
Konfronteret med sine lokale partifællers modstand mod togbroen bad miljøministeren Lokalavisen om at sende hende en mail. Hun anmodede desuden om at rette spørgsmålene til trafikministeren, fordi det kun er trafikministeren, der må udtale sig om sagen, da den hører under hendes resortområde. Lokalavisen insisterede dog på at få svar nu og her, og det lykkedes at få et klart svar på et spørgsmål om miljøministerens personlige holdning til togbroen.
"Jeg er naturligvis helt enig med regeringen i, at vi ønsker den togbro."
"Hvordan har du det med, at den samlede byrådsgruppe i Vejle er modstander af broen?"

"Du må sende mig en mail, så tager vi den derfra," gentog miljømisteren.


Lokalavisen har siden sendt en mail med tre spørgsmål, som miljøministeren har svaret på:
1. Vil du tage imod SF Vejles invitation om at komme til Vejle for at se nærmere på de natur- og miljømæssige konsekvenser af en bro over Vejle Fjord?

Svar: For regeringen er det afgørende, at vi får styrket den offentlige transport. Togplanen og timemodellen er faktisk en realisering af SF's politik gennem de sidste seks år. Arbejdet kommer til at foregå i Transportministeriet, og derfor har transportminister Pia Olsen Dyhr på vegne af hele regeringen sagt ja til invitationen om at mødes med SF Vejle.
2. Hvordan har du det som miljøminister med, at regeringen vil bygge en bro, der ifølge den lokale byrådsgruppe ødelægger den skønne natur og går gennem et fredet område?
3. Hvordan har du det som SF-miljøminister med, at SF's samlede byrådsgruppe i Vejle er modstander af en ny bro primært af hensyn til natur og miljø?

Samlet svar på spørgsmål 2 og 3: For det første skal vi huske på, hvorfor der skal bygges en bro: fordi vi gerne vil forbinde Danmark og gøre det lettere og mere miljørigtigt for danskerne at rejse rundt i landet. For vejlenserne vil det eksempelvis betyde, at de kan spare næsten en halv time, hvis de skal til København. Uden en bro over Vejle Fjord vil det formentlig også betyde dårligere forbindelser for Vejle og store dele af Østjylland. Jeg er stolt af, at vi nu har taget oliemilliarderne fra Nordsøen og investeret i bedre togforbindelser, og så vil der selvfølgelig blive gennemført en meget grundig vurdering af de miljømæssige konsekvenser af en bro.