Fortsæt til indhold

Tonny Hermansen ny træner i VBK

Fynboen Tonny Hermansen bliver Vejle Boldklub Koldings nye cheftræner

Arkiv
Arkiv

Vejle Boldklub Kolding ansætter 48-årige Tonny Hermansen som ny cheftræner. Fynboen kommer fra et job som A+ træner i FC Midtjylland og tiltræder på en 3-årig kontrakt.
"Tonny Hermansen er fodboldfagligt meget dygtig, og samtidig er han en hårdtarbejdende ildsjæl. Han er målrettet og ved, hvad han vil som fodboldtræner, og de næste tre år skal han udvikle og skabe resultater for Vejle Boldklub Kolding. Med ansættelsen af Tonny Hermansen sætter vi grundstenene til en spillestil, der passer til klubbens DNA, for Tonny Hermansen har et fodboldhjerte, der matcher Vejle Boldklub Koldings stil," siger sportschef Mads Bro Hansen.
I FC Midtjylland har Tonny Hermansen som A+ træner været fast med omkring førsteholdet både til kamp træning, hvor han har haft ansvaret for den offensive del af træningen. Inden jobbet som A+ træner var han cheftræner for midtjydernes U/19-hold, der vandt to DM-titler
"Der er flere ting, der gør, at jeg har sagt ja til at være en del af det spændende projekt, der er i gang i Vejle Boldklub Kolding. Det er generelt set en klub med stolte traditioner, og så er det i den grad en topprofessionel klub med en spændende spillertrup, som jeg ved selvsyn har set flere gange i sidste sæson. Det er en trup med mange dygtige spillere, og VBK er også garant for en god talentudvikling. Det betyder meget i dag, at man selv er klar til at fylde fødekæden op. Så der er rigtig mange ting, som gør, at det er en udfordring, jeg ikke kunne sig nej til," siger Tonny Hermansen.
Tonny Hermansen kom til FC Midtjylland i 2007 og har tidligere trænet i klubbens ungdomsafdeling. Inden det var han gennem 23 år ansat i Fyns Boldspils-Union. Som aktiv har han spillet divisionsfodbold i Næsby og Nr. Åby.