Fortsæt til indhold

Nomineret til Nordeapris for Superbørn-initiativ

ReneBudahl fra Køgeforeningen Superbørn er blandt de 10 nominerede til Nordeas Gør-det-muligt-pris i år.

Arkiv
Martin Rasmussen

PRIS: Efter en heftig slutspurt i nomineringsperioden er initiativtageren bag foreningen Superbørn i Køge, Rene Budahl Hansen, nu blandt de 10 nominerede, der stadig er med i opløbet om at modtage Nordeas Gør-det-muligt-pris 2013.
Prisen uddeles for ottende år i træk. Nordea sætter 75.000 kroner på højkant til en person eller en klub, som har gjort en særlig indsats for at få flere børn og unge til at dyrke sport, og det må man i den grad sige, at Rene Budahl lever op til.
Foreningen Superbørn blev etableret som sidste udvej for børn, der ikke finder sig til rette i almindelige idrætsforeninger - for eksempel på grund af overvægt eller andre barrierer.
- Børnene som kommer til foreningen, har SuperBørn som sidste udvej, hvis ikke de skal gå tabt i idrætslivet. De normale klubber har været forsøgt. De børn, som træner her, ville ikke komme til at dyrke idræt, hvis ikke SuperBørn var her, fortæller Christina Mattson fra foreningen.
Dermed har Rene Budahl Hansen altså hjulpet mange børn i gang med idrætsaktiviteter.
- Det er ingen kunst at skabe en klub, hvor børnene kommer frivilligt og af lyst. Anderledes er det hos SuperBørn, her kommer børnene fordi forældrene siger, at de skal på grund af vægtproblemer mm. Det er en hård kamp at tabe sig med mange psykiske udfordringer og nederlag - for eksempel at klare 14 dage uden søde sager og få sejre. Den største sejr er, når barnet har fulgt hele forløbet og har fået bedre selvværd, fortæller Christina Mattson.
I 2011 fik den nyopstartede Superbørn-forening en donation på 678.500 kroner af TrygFonden, og hensigten er et udbrede Superbørn-initiativet til resten af landet.
Nordeas Gør-det-muligt-pris bliver uddelt ved DR's store sport-gallashow, der sendes live fra Herning Messecenter 4. januar næste år. Blandt de ti nominerede udvælger en komite bestående af Steen Fladberg fra Sport One Danmark, roeren Eskild Ebbesen, Preben Staun fra Danmarks Idrætsforbund og DR's programchef Tine Bendix i alt tre finalister. Alle tre finalister bliver inviteret med til DR's gallashow, hvor det altså bliver afsløret, hvem den endelige vinder er.