Kan man bruge oksekød i medisterpølse?
Nu starter endnu en sundhedsagentuddannelse op fra mandag den 30. september. Kurset kører hver mandag klokken 16.00 – 18.15 og er åbent fra alle, der gerne vil sætte frivillige aktiviteter i gang i Vejle Kommune.
Under uddannelsen starter agenterne en aktivitet, som de brænder for. En af de tidligere agenter, Bettina Mikkelsen, lavede løbeture for kvinder, der ikke er vant til at dyrke motion:
"Jeg ville gerne få andre ud og mærke naturen og vise, at det er fedt at bevæge sig. Mange af de kvinder, som kommer til løbedagene, har aldrig dyrket motion eller været i skoven. I dag kan de slet ikke undvære at bevæge sig. De går Vejle tynd, hvor de før kun bevægede sig, når de skulle handle,” siger Bettina Mikkelsen, der stadig har et løbehold.
Asmahan Azzam har sammen med to andre agenter startet lektiecafeen på Løget.
"Jeg er blevet mere aktiv, glad og social. Jeg har fået flere danske venner og lært mere om den danske kultur. Det danske sprog er svært at lære. Det er nemmere at lære, når man er sammen med danskere, fordi man også kan aflæse kropssproget samtidigt,” siger Asmahan, der er blevet tændt på at arbejde med unge efter hendes engagement i lektiecafeen.
På Asmahan Azzam og Bettina Mikkelsens sundhedsagenthold var de seks nationaliteter fra 21 til 63 år.
"Uddannelsen har givet mig et kanon indblik i andre kulturer og for eksempel ramadanen, som jeg ikke anede noget om før. Og så har jeg fået spørgsmål, som jeg aldrig har tænkt på før, som "kan man bruge oksekød i medisterpølse?,” smiler Bettina Mikkelsen.
Det er Vejle Kommune og Helhedsplanerne i Løget og på Nørremarken, der står bag uddannelsen. Det kræver ingen forudsætninger at blive Sundhedsagent, og uddannelsen er gratis.
Der er informationsmøde i Løget i Vejle mandag den 16. september klokken 16. Læs mere om informationsmødet og uddannelsen på www.vejle.dk/sundhedsagent.