Det sker også i ugen
Bogsignering Arnold Busck på Ro's Torv får besøg af forfatterne Maria Louise Staffe og Jørgen Bodilsen søndag 8. december fra klokken 11 til 20. De to skiver henholdsvis i fantasy- og thriller-genren. De to forfattere er også i boghandlen 21. december.
Dukker Grønnehave på Elverdamsvej 200 i Ejby har frem til 15. december en udstilling af dukker, som søstrene Inge og Hanne Andersen har samlet og iklædt tøj fra 1800-tallet.
Ostedhallen Der er juletræsfest i Ostedhallen søndag 8. december fra klokken 14. Det er badmintonafdelingen af Osted Idrætsklub, der står for arrangementet. Billetter til og med 7. december hos Dankids, Min Købmand, Dagli' Brugsen og Biblioteket, alle i Osted.
Himmelev Kirke Caroline Amalie Koret fra Lyngby er i Himmelev Kirke onsdag 11. december klokken 19.30. Her giver det en blandet buket af danske og engelske julesange. Kirkens organist Inger Svendsen spiller julemusik. Der er gratis adgang.
Biblioteksvarme Lejre Bibliotek omdanner det gamle stationsbibliotek til et pendler-bibliotek med kaffe, pebbernødder og varme i december. Åbningstiderne passer med togdriften, man skal tjekke åbent/lukket skiltet på døren.
Havebrug Jesper Corfitzen, der er en af Haveselskabets rådgivere, holder et foredrag på Roskilde Bibiotek på onsdag 11. december om den fugle- og dyrevenlige have. Det sker fra klokken 19 til 22. Der er gratis adgang. Biblioteket ligger på Dronning Margrethes Vej 14.
Musikskole Eleverne fra Lejre Kommunes musikskole giver to koncerter op til jul. De finder sted i Hvalsø Kulturhus tirsdag 10. december og på Allerslev Skole onsdag 11. december. Begge dage fra klokken 18.30.