Fortsæt til indhold

Udvalg ser på Jelling-fabrik

Arkiv
Arkiv

Vejles Natur- & Miljøudvalg behandler i dag spørgsmålet om en forlængelse af FermentationExperts' miljøtilladelse til det omstridte tørreri i Jelling.
Forud for mødet err udvalgsformand Søren Peschardt afvisende.
“Det giver ingen mening at forlænge pinen. Præmissen har været klar fra starten: Fabrikken må klare sig indenfor rammerne,” siger han.
Som beskrevet i Lokalavisen Vejle Weekend i fredags er blandt andre Teknisk Udvalgs formand, Peder Hummelmose (V), som også sidder i Natur- & Miljøudvalget, indstillet på at give fabrikken lov til en skorsten på 35 meter og lov to måneder til at opføre den i kombination med diverse filtre, der kan løse lugtproblemet. Men Søren Peschardt siger altså nej, forud for udvalgets behandling af sagen.
Forvaltningen forholder sig helt neutralt til spørgsmålet og anbefaler blot, at udvalget tager en beslutning.

Søren Peschardt (S) udtaler før udvalgsmødet, at han ikke er indstillet på at give fabrikken mere tid eller højere skorsten.