Fortsæt til indhold

En eventyrlig café i Kolding

Arkiv
Arkiv

“Koldingenserne har taget helt enormt godt imod caféen. Nogle gæster sidder her næsten dagligt og rigtig mange er begyndt at bruge det som deres stamsted. Det er jeg virkelig glad for”. Ordene kommer fra Brit Wissing, som i august kunne slå dørene op til en ny café på Slotsgade i hjertet af Kolding City.

Før Brit Wissing åbnede Two Maidens, boede hun og hendes familie i udlandet, hvor hun arbejdede som grafiker. Men da de vendte tilbage til Danmark, skulle der ske noget nyt. Det var helt naturligt for Brit Wissing, at H.C. Andersen skulle inddrages. Inspirationen dertil kom efter opholdet i udlandet.

“Når man er i udlandet og fortæller folk, at man er fra Danmark, så nævner de to ting: H.C. Andersen og Kierkegaard. Jeg har valgt H.C. Andersen temaet fordi det er vigtigt, at vi minder os selv om den fantastisk arv vi har fra ham”, fortæller Brit Wissing.
På trods af, at Kolding er en by med mange caféer, så mener Brit Wissing alligevel, at hendes café adskiller sig fra de andres.
“Vi har ikke den gængse cafémad, som mange andre har. Du vil aldrig finde en burger på vores menukort”, siger Brit Wissing, som er blevet inspireret af hendes ophold i udlandet, hvilket smittet af på menukortet.

“Vi har for eksempel tapas. Og en del af maden er også inspireret fra Italien. Men man kan også se det nordiske køkken på menukortet. Fælles er dog, at vi går meget højt op i at råvarerne skal være ordentlige”, fortæller caféejeren, som også kan fremvise et stort udvalg af kager og brød.
Brit Wissing var ikke i tvivl om, at hun ønskede at være medlem af Cityforeningen.
“Der var slet ingen tvivl om at vi skulle være medlem. Det er godt med et sted, hvor erhvervsdrivende kan samles og samarbejde om at udvikle Kolding midtby”.

Caféen er fyldt med citater af H.C. Andersen. Også caféens navn er fra H-C. Andersen eventyret “To Jomfruer”.