Elektrisk fælde giver dødsstødet
Rottebekæmpelse er i fokus, når kloakbranchen samles i Fredericia den 23.-24. januar
Rotter og kloakker er desværre to tæt forbundne størrelser – desværre, fordi det lille skadedyr kan plage privatboliger, lukke hele virksomheder, restauranter og supermarkeder samt føre sygdomme med sig. Så rottebekæmpelse er helt naturligt et af fokusområderne, når kloakbranchen samles til Kloakmesse i Messe C, Fredericia.
Et af de nyeste og mest innovative bud på effektiv rottebekæmpelse kommer fra Kolding-firmaet Ratél. Ud fra en grundholdning om, at selv rotter har ret til en human død, har de udviklet en elektrisk rottefælde til nem montering i landets kloakbrønde.
Når rotten går i fælden, udsættes den for øjeblikkeligt dræbende højspænding. Efterfølgende skylles rotten ud med kloakvandet.
"Det har været magtpåliggende for os at finde en dyreetisk korrekt måde at aflive rotten på samtidig med, at det ikke påvirker vores miljø. Vi mener, at denne giftfri og effektive metode er en kvalitetsløsning for bekæmpelse af og beskyttelse mod rotter," siger Hans Knudsen, direktør i Ratél.
Rottefælden fungerer også som et mekanisk rottespær, så det er muligt at yde effektiv beskyttelse mod indtrængning af rotter i et givent område.
Den patenterede løsning distribueres i Danmark samt det øvrige Norden af Rentokil, som netop i disse måneder har travlt med at introducere systemet. I den forbindelse er Kloakmessen et vigtigt forum.
"Vi glæder os til at vise produkterne for landets kloakmestre. Vi ser sammen med Rentokil kloakbranchen som en væsentlig platform for udbredelsen af vores koncept - og ser derfor frem til en inspirerende dialog med branchen på Kloakmessen," siger Hans Knudsen.