Fastfood med god samvittighed
McDonald’s i Roskilde gør en stor indsats for at få udsatte folk i arbejde
Når man står i duften af burger og pomfritter hos McDonald's og skal bestemme sig for, om man har lyst til en Mcfeast eller en Big Mac er socialt ansvar, nok ikke noget der fylder meget i sindet.
Ikke desto mindre spiller socialt ansvar en betydelig rolle i de roskildensiske filialer af den verdensomspændende fastfood-kæde, der gør en stor indsats for at få udsatte grupper i arbejde.
- Vi har folk på arbejdsprøve, i fleksjob og vi har tilmed haft nogle, der har været hjemløse inde for at arbejde for os igennem de 10 år, vi har ejet restauranterne, fortæller Christian og Trine Juel Glem og fortsætter:
- Vores systemer og virksomhedskultur egner sig godt til at give folk, der ellers ikke har haft succes på arbejdsmarkedet, en chance for at få det.
De forklarer, at det især drejer sig om, at der på restauranterne en tillid til medarbejderne og klare rammer, hvor de ansatte har mulighed for at vokse med deres opgaver.
Ingen mirakelkur
På trods af de gode forudsætninger kræver det dog alligevel nogle gange noget udover det sædvanlige at håndtere udfordringerne ved at drive en arbejdsplads, hvor man skal lede en mangfoldig og farverig stab.
Christian Juel Glem fortæller, at restauranterne over årene har opbygget et godt samarbejde, der sørger for, at tingene løber nogenlunde glat
Men det er ikke ensbetydende med, at alle problemer bare falder bort.
- Det er ikke alle, det lykkes at få integreret i vores arbejde.
- Men så er man nødt til at komme videre og tænke på, at man måske kan hjælpe den næste, fortæller Christian Juel Glem.
Fordomme forsvinder
Selvom det nu går rigtig godt med at få folk i arbejde de to McDonald's restauranter, så var det ikke fra starten givet, at Christian og Trine Juel Glems mission skulle lykkes.
Da ægteparret overtog restauranterne var det ikke alle, der kunne forstå, hvorfor der skulle bruges ekstra kræfter for at hjælpe udsatte i arbejde.
- Det var en kamp op ad bakke, for at få de almindelige ledere overbevist om ideen, fortæller Christian og Trine Juel Glem og fortsætter:
- Men vi mener, det er en del af vores sociale ansvar, så vi holdt ved, og nu virker det helt naturligt.
Lokalt fokus
Indsatsen for at få folk i arbejde kommer sig ifølge ægteparret af, at de ønsker at gøre noget for deres lokalområde.
Gennem den samme indsats mener de også, at de er med til at give deres restauranter et præg af nærhed, så McDonald's står som mere end bare et multinationalt firma.
- Der er mange ting ved McDonald's-konceptet, der ligger fast, men lige på medarbejder-fronten er det anderledes.
- Her kan vi sætte et lokalt præg, og for os er det blevet en livsstil at arbejde på denne måde, siger Trine Juel Glem.
hw@roskildeavis.dk