Solrød Atletik og Motion
Solrød Atletik og Motion har besluttet at flytte det årlige Solrød-løb der i år afvikles søndag den 25. august.
Solrød-løbet er en sjov og udfordrende familiedag, hvor du kan vælge at gå eller løbe 3 forskellige distancer.
Fortræningen til løbet starter i Jersie Strandpark - ved ishuset - mandag den 1. juli kl. 18,00. Derefter hver mandag kl. 18,00 og onsdag kl. 19,00 til og med den 21. august.
Vi løber og går i området ved Staunings ø eller de omgivende stier og veje, så mød op og kom i form til Solrød-løbet, hvor der er en børnedistance på 2 km og to løbe/gå distancer på 7 og 14 km.
Der bliver foretaget tidsmålinger flere gange i løbet af sommeren, og erfaringen viser, at det giver bedre resultater at træne sammen med andre, så udnyt muligheden for den indbyrdes konkurrence.
Se også www.solrodam.dk.
Ulla Buch Nielsen