Historietime med Køge i centrum i byrådssalen
Byrådet og borgmester Marie Stærke holder særligt byrådsmøde i anledning af Køges 725 års jubilæum. Her bliver der blandt andet kigget tilbage på Køges rige historie.
JUBILÆUM: Rammerne og deltagerne er de samme som altid, men det det bliver alligevel et på alle måder usædvanligt byrådsmøde, Køge byråd holder i rådhusets gamle byrådssal torsdag den 4. juli.
Først og fremmest er dagsordenen ukarakteristisk kort, for der skal nemlig ikke vedtages noget som helst under mødet, som holdes i anledning af Køge bys 725 års jubilæum. Derimod er der jubilæumstale og historiske indslag på agendaen denne dag, hvor alle har mulighed for at følge med fra klokken 17 - enten i salen eller over internettet, hvor Køge Kommune streamer alle byrådsmøder via sin hjemmeside, www.koege.dk.
Endelig bliver byrådsmødet også en anledning til at kåre vinderen af den novellekonkurrence, der er udskrevet i forbindelse med byjubilæet.
For historisk interesserede vil byrådsmødet sandsynligvis blive en sjov lejlighed til at kigge tilbage gennem Køges mangeårige historie. Efter borgmester Marie Stærkes jubilæumstale vil der nemlig være et historisk indslag fra alle byrådets partier. De har hver især fået tildelt et århundrede, som de vil fortælle om, og de har fået hjælp fra Køge Byhistoriske Arkiv, så der skulle være god chance for at komme med på en spændende rejse tilbage gennem de seneste syv århundrede i Køge.
Der er i øvrigt god opbakning blandt byrådsmedlemmerne til den særlige begivenhed. Marie Stærke fortæller, at der kun er ganske få afbud til det særlige byrådsmøde på grund af ferie, og hun ser frem til fejringen af Køges jubilæum - både ved byrådsmødet og ved en lang række andre aktiviteter i den kommende tid.
- Jeg glæder mig til hele programmet - blandt andet til de mange aktiviteter på havnen og marinaen og til det store lagkagebord på Torvet, siger Marie Stærke, der selv har planer om at deltage ved så mange jubilæumsaktiviteter som muligt.
- Det er stort at fylde 725 år. Det er der ikke ret mange byer i Danmark, der kan prale af, og jeg tror på, at den rige historie er noget af det, der er med til at give den særlige Køgeidentitet, som giver mange en stærk tilknytning til byen og området, siger hun.