Jelling var ikke først med Jesus
Danmarks ældste krucifiks er fundet på Als. Hvad gør det ved Jellings status som det kristne Danmarks vugge?
Harald Blåtand kristnede Danmark. Men kun fordi kristendommen allerede havde sat sig i hjertet hos danskerne.
Allerede et par generationer før Harald Blåtand begyndte kristensendommen at forankre sig i det danske folk.
Det viser et fund på Als. Det drejer sig om et fire centimeter stort krucifiks af sølv. Det dukkede op i en vikingekvindes grav.
Fundet er dateret til første halvdel af 900-tallet. Harald Blåtand rejste først sin Jellingsten i 965.
Krucifikset er udformet som et halsvedhæng. Der er også fundet andre religiøse ting i kvindens grav - vel at mærke ting, der repræsenterer asatroen. Blandt andet Thors Hammer, som er fundet i flere udgaver.
"Vi ved ikke, om asa-elementerne blev placeret i graven mod den afdøde kvindes ønske. Men det er en kendt sag, at nogle af de første kristne ikke helt forkastede den gamle tro på de nordiske guder," siger arkæolog Silke Eisenschmidt fra Museum Sønderjylland.
Det kan virke underligt at vedkende sig to så forskellige religioner som kristendommen og asatroen på samme tid.
"Men vikingerne troede på mange guder. Og for dem var det ikke så stort et skridt at tage en enkelt gud mere ind," siger Silke Eisenschmidt.
Harald kom sidst
I Jelling er man ikke så overrasket over opdagelsen, der beskrives i det seneste nummer af tidsskriftet Skalk.
"Man ved, at kristendommen begyndte sit indtog i Danmark op til 250 år før Harald Blåtand," siger overinspektør ved Kongernes Jelling, Hans Ole Matthiesen.
Især blandt de velhavende og handelsrejsende voksede kristendommen sig stærk. Det var de folk, der havde mest kontakt til omverdenen, hvor kristendommen kom fra.
"En dansk småkonge ved navn Harald Klak blev ligefrem døbt i Tyskland i år 827," siger Hans Ole Matthiesen.
Blåtands spin
Opdagelsen af landets ældste krucifiks rykker dermed ikke meget ved arkæologernes opfattelse af Harald Blåtand.
Men den bidrager til oplevelsen af den overgangsfase, landet gennemgik fra troen på de nordiske guder til kristendommen.
"Harald Blåtand gennemgik også personligt en overgang fra den ene religion til den anden. Men til sidst kunne han ligeså godt bekende kulør på hele rigets vegne," siger Hans Ole Matthiesen. At Jellingstenen i dag står tilbage med sit budskab om, at Harald Blåtand gik forrest i kristningen af Danmark, er altså i virkeligheden et politisk spin af de mere langtidsholdbare. Harald gik nemlig ikke forrest - han kom nærmere sidst.